wartość sztuki

Intelektualna wartość sztuki

Czym różni się działalność artystyczna od wytwarzania czysto estetycznych dekoracji? W czym tkwi wartość sztuki?

Skoro trafiłeś na mój blog, to jest duża szansa, że interesujesz się tematyką linorytu lub szerzej rozumianą działalnością plastyczną. Być może odpowiada Ci wyłącznie rola obserwatora. Chociaż mam nadzieje, że tak nie jest. Po cichu liczę na to, że postanowiłeś podjąć próbę własnoręcznego stworzenia graficznej odbitki. A może jestem w błędzie i w rzeczywistości swoje twórczość plastyczna jest Ci dobrze znana? Jesteś doświadczonym grafikiem i na moje teksty zerkasz wyłącznie po to, by poznać mniej lub bardziej mądre spostrzeżenia innego twórcy? Niezależnie od tego, na jakim etapie artystycznego rozwoju obecnie się znajdujesz, pamiętaj o jednym:

Nie marnuj czasu na bezmyślną twórczość plastyczną

Nie ma sensu robić pracy plastycznej o niczym. Oczywiście pomijam momenty, gdy pozbawioną jakichkolwiek intelektualnych wartości pracę plastyczną wykonuje się w charakterze ćwiczenia lub eksperymentu warsztatowego. Jednak w takiej sytuacji dobrze jest pamiętać o tym, by przesadnie nie męczyć świata powstałymi wytworami. No chyba, że zupełnym przypadkiem nasza praca okaże interesująca. Czasem w końcu zdarza się, że działając w niemal bezmyślny sposób, uda się uzyskać nadspodziewanie atrakcyjną estetykę. Podejmując się danej czynności niejako na próbę, jesteśmy bardziej wyluzowani i chętniej podejmujemy odważne, mniej konwencjonalne decyzje artystyczne. Jednak takie zdarzenia uznać można raczej za wyjątek. Z reguły bowiem okazuje się, że wartość sztuki w znaczącym stopniu wynika z jej intelektualnego charakteru.

Z czego wynika wartość sztuki?

Absolutnie nie chcę poprzez takie twierdzenie sugerować, że wyłącznie realistyczna sztuka przedstawiająca jest wartościowa. To byłby totalny absurd. Wręcz przeciwnie, jestem skłonna twierdzić, że być może to właśnie twórczość abstrakcyjna częściej oparta jest na silnym konceptualnym fundamencie. Warto wspomnieć chociażby o fenomenie artystycznej działalności Kandinskiego lub Malewicza. Obaj prekursorzy współczesnej sztuki abstrakcyjnej swą prace uznawali za działalność silnie zintelektualizowaną. Wizualny rezultat działań stanowił jedynie formę umożliwiającą przekazanie odbiorcy określonej treści.

A co z ekspresjonizmem?

Co ciekawe również artyści związani z ekspresjonizmem abstrakcyjnym nie zrezygnowali w swych działaniach z intelektualnej bazy. Z pozoru może się wydawać, że skoro jakieś działanie jest wynikiem ekspresji, reakcją na chwilowe bodźce oraz nagłe impulsy, to nie może być jednocześnie odpowiedzią na intelektualne przemyślenia. Myślę jednak, że w rzeczywistości już sam fakt istnienia tego kierunku w konkretnym momencie historycznym, świadczy o jego intelektualnym charakterze. W końcu ekspresjonizm abstrakcyjny pojawił się w niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej. Stanowił reakcję amerykańskich artystów na okrucieństwa niedawnych konfrontacji zbrojnych. Był w pełni świadomym, przemyślanym odejściem od tradycyjnej sztuki realistycznej. Chociaż rzeczywiście proces powstawania poszczególnych prac mógł mieć charakter czysto intuicyjny, emocjonalny i czasem niemal cielesny, to sam fakt wyboru takiego rodzaju twórczej ekspresji, był oparty na bardzo silnym intelektualnym fundamencie. To właśnie ten refleksyjny charakter powojennego amerykańskiego ekspresjonizmu sprawa, że do dziś jest on popularny i uznawany za niezwykle wartościowy.

Natomiast ogromna ilość prac powstających w okresie późniejszym, które estetycznie nawiązywały do działań artystów związanych ze szkołą nowojorską, nie była już tak ceniona. Dlaczego? Ponieważ zabrakło w nich właśnie tego wspominanego intelektualnego elementu. Ich atrakcyjność wizualna nie zaspakajała w pełni oczekiwań odbiorców. Nie byli oni zainteresowani sztuką o niczym.

Wartość sztuki tkwi w jej treści

Jeśli chcemy, by nasze artystyczne działania uznawane były nie tylko za estetycznie przyjemne, ale również za prawdziwie wartościowe, to postarajmy się poświęcić wystarczająco dużo uwagi na ich treści. Zanim zaczniemy tworzyć, zastanówmy się w jakim celu to robimy, kogo chcemy uczynić adresatem naszych działań i co ewentualnie zamierzamy mu przekazać. Pamiętajmy, że sztuka, to swoistego rodzaju język, za pomocą którego mamy szansę komunikować się z odbiorcą.

Czy umiesz powiedzieć, czym tak na prawdę jest sztuka? Przeczytaj, co ja o tym sądzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.