Błędy grafika
13 kwietnia 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 15

Szanuj się grafiku

Niedawno dołączyłam do pewnej bardzo przyjemnej grupy na Facebooku. Tworzy ją społeczność fajnych, ambitnych osób, które w sposób mniej lub bardziej profesjonalny zajmują się marketingiem, blogami, mini biznesami,a także różnymi graficznymi działaniami. I chociaż grupę oceniam bardzo pozytywnie, to dzisiaj właśnie za jej sprawą natrafiłam na dyskusję, która mocno mnie zasmuciła.

Z góry uprzedzam, że temat nie będzie szczególnie odkrywczy. Poruszany przeze mnie problem nie stanowi jakiejś super nowości. Jednak uważam, że warto, a może nawet trzeba o nim pisać. Okazuje się, że wciąż jest on obecny i wielu ludziom może solidnie zatruwać życie lub co najmniej zniszczyć święta, albo popsuć humor. Mi popsuł.

Szukam grafika, potrzebny na wczoraj

Dzisiaj, to znaczy w czwartek, Wielki Czwartek, jedna pani napisała, że przygotowuje się na jakieś występy, targi, czy inne pokazy i potrzebna jej ulotka. Zapytała kto zrobi jej projekt przez święta. Zgłosiło się dużo chętnych. Koniec historii.

Niby nic w tym strasznego, może jestem zwyczajnie przewrażliwiona, ale bardzo mnie irytuje, że jest z nas tak okrutnie niesprawiedliwe społeczeństwo. Z nie do końca zrozumiałych dla mnie powodów jedne profesje szanujemy bardziej, a inne mniej. Wciąż jeszcze święta uznajemy za… świętość. Nie przyszłoby nam nawet do głowy, żeby od pani sprzątającej, księgowej, stolarza ani prawnika wymagać pracy w okresie świątecznym. Czemu więc w przypadku grafika jest inaczej?

Bo pracy grafika nikt tak naprawdę za bardzo nie szanuje. Niby podziwiamy, że artysta, że pomysłowy i przebojowy, a w rzeczywistości widzimy, że to ofiara losu.

Nie ma co się oszukiwać, tylko ktoś, kto zupełnie siebie i swojego fachu nie szanuje, zgodzić się może na warunki, na jakich pracuje znaczne grono współczesnych grafików. Jestem pewna, że gdyby ktoś ogłosił, iż poszukuje osoby, która w święta wymyje mu okna, naprawi gniazdko, albo zrobi tipsy, to zostałby najzwyczajniej w świecie wyśmiany.

A wielcy twórcy, wspaniali graficy co? Jajco! Jeden po drugim w kolejce się ustawiają, żeby zlecenie wykonać.

Jasne, są ludzie, którzy podejmują się prac, bez których świat by się zawalił. I niezależnie, piątek czy świątek, muszą pracować. Ale to są wyjątki, jak kolejarze lub strażacy. Od nich bowiem zależy bezpieczeństwo całego społeczeństwa. Pozostałe osoby nie muszą pracować w święta. Grafiku ty również nie musisz. Szanuj się.

Przeczytaj także: Czcionka czy font, jak jest poprawnie?