prawo autorskie, sztuka i szaleństwo
23 lipca 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 5

Prawo autorskie i mój nowy stół

Z obowiązujących w naszym kraju przepisów prawnych jasno wynika, że w momencie publicznego wykorzystywania elementów cudzej twórczości, powinniśmy podać informacje na temat autora. Kwestie te rozstrzyga przede wszystkim ustawa o prawie autorskim. Moim zdaniem napisana jest ona w całkiem dobry sposób. Zapewnia wystarczającą ochronę twórcom, jednocześnie zwracając uwagę na fakt istnienia wartości nadrzędnej, jaką jest nasz wspólny dorobek kulturowy. Coraz częściej problematyka wykorzystywania cudzej twórczości dotyczy przestrzeni wirtualnej, jaką jest przede wszystkim działalność w Internecie.

dizajn a prawo autorskie

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że postępuje w sposób nieodpowiedni umieszczając w sieci chociażby fragment cudzego tekstu, zdjęcia bądź ilustracji, bez jasnego wskazania autora. Co więcej, jest to działanie nie tylko sprzeczne z przepisami, ale także niezgodne z nieoficjalnymi normami dotyczącymi relacji międzyludzkich, które obowiązują w naszym społeczeństwie. Zazwyczaj jednak prawo autorskie kojarzy się nam z dziedzinami takimi jak muzyka, literatura, sztuki plastyczne, ewentualnie nauka. W rzeczywistości obejmuje ono ochroną każdy rodzaj twórczych działań, niezależnie od formy w jakiej się one przejawiają. Oznacza to, że chociażby wszelkie wyroby użytkowe w sensie prawnym traktowane są w ten sam sposób co wielkie dzieła sztuki lub literatury. Oczywiście pod warunkiem, że charakteryzują się one elementem nowości. Nie stanowią kopii innego przedmiotu, ale wykonane zostały w sposób oryginalny, nienaśladowczy.

Dizajn a prawo autorskie

Skoro dizajn rozumiany jako projektowanie przedmiotów użytkowych uznawany jest za jeden z typowych przykładów działalności twórczej, to wszelkie zasady dotyczące informowania o autorstwie, powinny dotyczyć także jego. Tylko że przecież każda rzecz została przecież kiedyś wymyślona i ma jakiegoś autora. Czy to znaczy, że powinniśmy podawać szczegółowe informacje na temat wszystkich przedmiotów widocznych na fotografiach, które zdecydowaliśmy się opublikować w Internecie? Przecież to absurd.

autorskie prawa

Prawo autorskie – gdzie zaczyna się paranoja?

Czy da się w sposób jednoznaczny określić to, kiedy powinniśmy zadbać o podanie informacji na temat autora?

Kwestie te zaczęły mnie zastanawiać w momencie, gdy wybrałam się do kilku sklepów meblowych. Chciałam znaleźć idealny stół. Nie byłam pewna czy opisując perypetie związane z jego zakupem i jednocześnie prezentując stół na fotografiach, powinnam podać informacje o tym, kto go wykonał lub zaprojektował. Krążyłam pomiędzy tanimi meblowymi sieciówkami oraz nieprzyzwoicie drogimi dizajnerkami salonami. Co ciekawe dopiero w tych drugich zaczęła mnie nurtować opisywana kwestia. Tak jakby twórcy tanich mebli byli w sposób automatyczni pozbawieni prawa do… prawa autorskiego.

sztuka i prawo

Jasne, większość produktów w sklepach sieciowych to masowe wyroby, w bardzo silnym stopniu inspirowane propozycjami bardziej renomowanych marek. Często są to po prostu zwykłe kopie. W związku z tym w najmniejszym nawet stopniu nie obejmują ich kwestie praw autorskich. Jednak skąd mogę wiedzieć, czy przypadkiem stół, na zakup którego się zdecyduję nie będzie stanowił wyjątku?

Kto i na jakich zasadach decyduje o tym, które z użytkowanych na co dzień przedmiotów są efektem twórczego działania? Czy istnieją jasne zasady, które określają w jakich przypadkach powinniśmy cenić nie tylko funkcjonalność danych wyrobów, ale dostrzegać również ich nowatorski charakter i oryginalność? Czy nasza subiektywna ocena może okazać się wystarczająca?

Trudno jest mi odpowiedzieć na te pytania. Wydaje mi się jednak, że czasem lekceważymy twórców przedmiotów użytkowych. W końcu nie tylko osoby określane jako dizajnerzy lub projektanci, mają pełne prawo do ochrony swych autorskich praw. Z drugiej jednak strony nadmierna troska o to, by nikt nie czuł się poszkodowany, może się okazać zwyczajnie niepraktyczna. Spowoduje więcej szkody niż pożytku.

Ostatecznie stołu nie kupiłam. Postanowiłam zrobić go sama, a w sumie to nawet dwa. Nogi kupne, ale i tak jestem bardzo dumna z mojego pierwszego w życiu stolarskiego osiągnięcia. Na zdjęciach dołączonych do tego artykułu możecie zobaczyć, jak wyszły… Może kiedyś mi się zechce, to obfotografuję je bardziej solidnie. 🙂

EDIT:

Minął niemal rok, a moje stoły nadal sprawdzają się doskonale. Początkowo chciałam je polakierować, ale ostatecznie zdecydowałam się na to, by drewno pozostawić w stanie surowym. Dodatkowo wymyśliłam, że do nowych stołów pasowałoby równie świeżutkie krzesło. Pomysł fajny, ale gorzej z wykonaniem.

Nie odważyłam się na samodzielną budowę fotela biurowego. Zbyt skomplikowany wydał mi się nawet zwykły drewniany stołeczek. Jedyną opcją okazał się więc zakup odpowiedniego mebla.

To do dzieła! Obejrzałam, wybrałam, kupiłam. No i się zaczęło… Śrubki, rurki, kółka, podkładki i sama nie wiem co jeszcze. Skręcam, składam, wbijam, wciskam. Nie działa. Zerkam na instrukcję. Nic nie rozumiem. Trudno, spróbuję jeszcze raz. W końcu musi się udać.

Jednego jestem pewna:
Samemu zrobić stół jest znacznie łatwiej, niż skręcić kupne krzesło.

Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy twórcą a autorem? O tym też napisałam: Kto jest autorem