powrót do przyszłości

Robert Zemeckis i wizja mody z przyszłości

Mam nadzieję, że mniej więcej kojarzycie słynną filmową trylogię Powrót do przyszłości w reżyserii Roberta Zemeckisa, ponieważ to właśnie do niej będę się odnosić w dzisiejszym wpisie.

Filmy przedstawiają historię podróżującego w czasie nastolatka Marty’ego oraz jego przyjaciela, którym jest uroczo zdziwaczały naukowiec. Wszystkie trzy części uznać można za przyjemne komedie, które warto zobaczyć. Jeśli się jednak tego nie zrobi, to też będzie ok. Ja je oczywiście widziałam, chociaż muszę przyznać, że w chwili obecnej nie pamiętam już zbyt wielu szczegółów.

Moda z przyszłości według Roberta Zemeckisa

Jednak w ostatnim czasie zdarzało mi się dosyć często wspominać jeden z charakterystycznych dla Powrotu do przyszłości motywów:

kieszenie

Czy pamiętacie, jak w drugiej części serii główny bohater dowiedział się o konieczności powyciągania na wierzch kieszeni swych spodni? Według scenariusza takim właśnie nietypowym elementem miała charakteryzować się moda z przyszłości. Marty nie chciał wyróżniać się poprzez swój odmienny strój, w związku z tym zgodził się nieco zmodyfikować swój wygląd. Dokładnie pamiętam, jak po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć scenę, w której wytłumaczono naszemu bohaterowi, że sterczące kieszenie stanowią typowy element ubioru nastolatków z czasów, w których się znalazł. Stało się to w momencie, gdy przeniósł się on do roku 2015.

Od razu uznałam, że pomysł z kieszeniami to totalny absurd. Wiem, że Powrót do przyszłości jest komedią, w dodatku science fiction. No, ale bez przesady! O jakieś pozory autentyczności jednak można by zadbać. W latające deskorolki i samochody mogę uwierzyć. Myślę, że prędzej czy później i one zostaną stworzone. Jednak jestem pewna, że kieszeni niechlujnie wystających ze spodni ludzie nigdy nie będą nosić.

I co? Oczywiście myliłam się.

Niedługo po tym, jak filmowy podróżnik w czasie przeżywał swe niezwykłe przygody, jednym z modniejszych elementów stały się właśnie sterczące kieszenie. Całe tegoroczne lato nastoletnie panienki paradowały w gaciach tak krótkich, że kieszenie wyraźnie wystawały im spod nogawek. I nie myślcie, że jestem jakość straszliwą przeciwniczką współczesnej mody. Właściwie to sama (o zgrozo!) zaczynam powoli uznawać, że spodenki tego rodzaju prezentują się całkiem atrakcyjnie.

Nie chodzi mi więc o ubrania same w sobie. Raczej zadziwia mnie fakt, że coś co jeszcze przed chwilą mogliśmy uważać za głupie i brzydkie, nagle jesteśmy w stanie odbierać w zupełnie inny, jak najbardziej pozytywny sposób. Co sprawia, że jesteśmy aż tak podatni na modę? Jakie jeszcze dziwactwa zaczniemy wyprawiać tylko dlatego, ze staną się popularne? Czy mamy w ogóle wpływ na swój własny gust oraz posiadane poczucie estetyki?

4 myśli do „Robert Zemeckis i wizja mody z przyszłości”

    1. Moim zdaniem są okrutnie nieprzyzwoite i sama nigdy nie nosiłabym takich, ale myślę, że pewien urok jednak takie krótkie gatki mają 😉

  1. Też nie trafiają do mnie te naciągane trendy, ale swoją drogą w różnych zestawieniach modowych Marty McFly co rusz się pojawia obok m.in. filmowego Bonda jako jeden z najlepiej ubranych bohaterów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *