Rysunkowy portret a linoryt

linoryt portretWiele razy słyszałam o tym, że grafik powinien umieć dobrze rysować. W sumie nie wiem, czy jest to prawda. Zawsze byłam przekonana, że osoba tworząca wartościową sztukę, niezależnie od wykorzystywanej techniki artystycznej, powinna przede wszystkim potrafić myśleć, a wszelkie warsztatowe umiejętności mogą być co najwyżej dodatkową zaletą. Z pewnością jednak sprawność rysunkowa może w znacznym stopniu ułatwić pracę grafikowi i sprawić, że jego twórczość stanie się bardziej atrakcyjna pod względem wizualnym.

Ćwiczenia rysunkowe

Jako, że sama wciąż uważam własne rysunkowe umiejętności za niedoskonałe, to regularnie staram się pracować nad ich poprawą. Zresztą wydaje mi się, że w tej dziedzinie nie da się osiągnąć bezwzględnej perfekcji. W związku z tym zawsze warto starać się rysować choć odrobinę lepiej niż dotychczas.

W jaki sposób uczę się rysować? Po prostu rysuję. Chyba nie ma innego sposobu na to, by osiągnąć biegłość rysunkową. Ja często wolne chwile poświęcam na wykonywanie prostych rysunków. W żadnym wypadku nie staram się wtedy stworzyć arcydzieła, za pomocą którego mogłabym wzbudzić czyjś zachwyt. Chodzi mi jedynie o to, by poprzez regularne wykonywanie szybkich szkiców, osiągnąć większą swobodę rysunkową.

grafika warsztatowa portret, linoryt

Najczęściej decyduję się na tworzenie prostych portretów lub szybkich szkiców postaci ludzkich. Wydaje mi się, że rysowanie ludzi może najbardziej uwydatnić posiadane niedoskonałości warsztatowe. Jeśli więc chcemy stworzyć atrakcyjny rysunek człowieka, to musimy się wprawić w znacznie większym stopniu, niż odwzorowując jakieś przedmioty nieożywione.

Gapimy się na ludzi

Ponoć jako ludzie w swoim życiu najwięcej czasu poświęcamy na przyglądanie się innym osobom. W związku z tym twarz człowieka, a także jego całe ciało jest nam najbliższe, najbardziej je znamy. Dlatego, jeśli tylko w rysunku postaci ludzkiej pojawi się nawet najmniejszy błąd (np. dotyczący proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami ciała), to z łatwością go dostrzeżemy. Straszliwie będzie nas drażnił. Drobny błąd w proporcjach jakiegoś przedmiotu lub nawet zwierzęcia najprawdopodobniej nawet nie zostanie dostrzeżony. (Nie jestem w stanie w żaden sposób udowodnić tego, co właśnie napisałam. Po prostu taką opinię zdarzyło mi się kilkukrotnie usłyszeć od doświadczonych nauczycieli rysunku. Wydaje mi się, że nie ściemniali.)

Linoryt portret, mój nowy projekt artystyczny

portrety grafika artystyczna, linoryt

Już od ponad roku regularnie wykonuję szybkie szkicowe portrety. Do tej pory traktowałam je wyłącznie jako typowe ćwiczenie rysunkowe. Ostatnio jednak zdałam sobie sprawę, że część z nich chyba wygląda całkiem fajnie. Na tworzonych szkicach udało mi się uchwycić nastrój, a być może nawet osobowość modela.

Pomyślałam, że może warto wykorzystać chociaż część z powstałych już szkiców. Pomimo, że one same nie prezentują się zbyt okazale, są to przecież wykonane ołówkiem bazgroły, to jednak mogą posłużyć jako wstępne projekty moich przyszłych grafik – portretów wykonanych w technice linorytu.

linoryt portret, szostakiewicz

Estetyka oraz zakres tematyczny linorytów będzie w znacznym stopniu nawiązywać do wykonanych wcześniej rysunkowych portretów. Mam nadzieję, że powstające grafiki posiadać będą swobodną, przyjemną dla oka estetykę. Liczę również na to, że każdy wykonany linoryt (portret konkretnego człowieka), będzie czymś więcej niż tylko banalna ilustracja. W końcu to jak wyglądamy nie jest wyłącznie dziełem przypadku. Istotny okazuje się przecież także prowadzony przez nas tryb życia oraz wszystkie doświadczenia jakie nas spotkały: uszczęśliwiały, napawały smutkiem, strachem lub innymi silnymi emocjami. Zdając sobie sprawę z tego, jak doświadczenia życiowe wpłynąć mogą na wygląd człowieka, można tworzenie portretów uznać za niezwykle interesujące.

Seria portretów wykonanych w technice linorytu będzie więc nie tylko oczywistym zestawieniem ludzkich twarzy, ale stanie się także próbą ukazania emocji i wewnętrznych przeżyć człowieka. Mam nadzieję, że przyjmując takie założenia uda mi się stworzyć wartościowy linoryt. Portret będzie dla mnie pretekstem do tego, by zainteresować odbiorcę wewnętrznymi emocjami i uczuciami człowieka.

linoryt portrety, blog o sztuce

Już teraz przygotowałam pierwszy linoryt z serii portretów. Możecie go zobaczyć na zdjęciach ilustrujących ten wpis. W najbliższym czasie pojawią się kolejne grafiki. Można je będzie kupić w moim autorskim sklepiku, który już niebawem zacznie funkcjonować na stronie.

Przeczytaj też o pewnym sprawdzonym ćwiczeniu plastycznym: https://linorytem.pl/sztuka-do-kosza/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.