pieczątki z ziemniaka, Aftyn Shah
11 lutego 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Pieczątka z ziemniaka a linoryt

Jedną z najbardziej interesujących dziedzin twórczości plastycznej jest dla mnie linoryt. Lubię nie tylko tworzyć własnoręczne odbitki graficzne, ale także podziwiam linoryty wykonywane przez innych. Jednak czasem wydaje mi się, że tego rodzaju działalność artystyczna jest traktowana w sposób nieco pobłażliwy, tak jakby była warta nie więcej, niż wykonywane przez dzieci pieczątki z ziemniaka.

Krytyka twórczości Aftyn Shah

Niedawno zetknęłam się z bardzo ostrą krytyką twórczości Aftyn Shah. Artystyka znana jest głównie z prowadzenia profilu na Instagramie o nazwie Riseandwander. Prezentuje na nim tworzone przez siebie linoryty, a czasem również przedstawia proces ich powstawania. Internauci na jednym z popularnych serwisów w bardzo negatywny sposób wyrażali się na temat tworzonych przez Aftyn prac.

Aftyn Shah, pieczątka z ziemniaka,

Print screen z oficjalnej strony artystki Aftyn Shah

Osoby krytykujące działalność Aftyn Shah (pośrednio także wszystkich artystów zajmujących się wykonywaniem linorytów) twierdziły, że twórczość tego typu nie ma nic wspólnego z prawdziwą sztuką.  Jest to jedynie banalna zabawa odpowiednia dla dzieci. Z ogromnym przekonaniem głosili, że stworzenie linorytu polega wyłącznie na pokryciu matrycy farbą i przeniesieniu wzoru na papier.

Pisali tak, jakby zupełnie nie było istotne, że przed nałożeniem farby na linoleum trzeba jeszcze stworzyć wykorzystywaną matrycę. Nie zwracali uwagi na to, że wykonanie projektu oraz wycięcie wzoru, wymaga pomysłowości oraz wykorzystania wypracowanej techniki.

Pieczątka z ziemniaka

Czy faktycznie tworzenie linorytów to niemal zupełnie to samo, co banalna pieczątka z ziemniaka? Można by nawet bardziej ogólnie stwierdzić, że wykonywanie grafik w technice druku wypukłego, nie różni się za bardzo od zabaw kilkuletnich dzieci, które w trakcie przedszkolnych zajęć uczestniczą w artystycznych zabawach. Wycinają wzorki w przekrojonych na pół kartoflach i maczając je w farbie odbijają. Uzyskując kolorowe kształty.

Właściwie to prawda, wykonana przez dziecko pieczątka z ziemniaka jest warta tyle samo co twórczość profesjonalnych artystów grafików. 

Uważam, że każda dziedzina twórczości plastycznej, niezależnie od stosowanej techniki, posiada wartościowe elementy. Rysunek, ilustracja, linoryt, a także każda inna forma wykorzystywana do przejawienia twórczej ekspresji, może być równie warta uwagi. A o tym, czy dane dzieło jest wartościowe, z pewnością nie powinna świadczyć technika w jakiej zostało wykonane. Istotna powinna być przecież treść pracy oraz jej wizualna atrakcyjność, a nie sposób w jaki była ona tworzona. Chociaż przyznać muszę, że krótkie filmiki tworzone przez Aftyn Shah udowadniają, że nawet sam proces wykonywania linorytów może posiadać ogromną wartość estetyczną.

Ps. Jeśli zainteresowała was tematyka linorytu, to może chcecie zobaczyć również te, które wykonałam ja: LINORYTY 
Zapraszam. 🙂