sowa i passe partout

Passe partout, co to jest?

Kojarzycie czym jest passe partout? To taka tekturowa ramka, która czasem otacza jakąś grafikę lub rysunek. Całość umieszczana jest w prawdziwej, większej ramie. Jak sądzicie do czego służy takie passe partout?

Przez wiele lat, właściwie całe dzieciństwo myślałam, że nie służy do niczego i jedynie szpeci. Uważałam, że wszystkie prace plastyczne umieszczone w takiej bezsensownej ramce, wyglądają znacznie gorzej, niż mogły by się prezentować samodzielnie.

Gdy nieco podrosłam i zaczęłam być bardziej krytyczna i podejrzliwa w stosunku do ludzi i ich działań, to stwierdziłam, że passe partout chyba jednak musi być wykorzystywany z jakiegoś konkretnego powodu. Niemożliwe, żeby tylu ludzi powariowało i celowo starało się obniżyć walory estetyczne posiadanych prac plastycznych.

…Bo rama była za za duża

Uznałam, że być może wymiary  posiadanego obrazka różnią się od wielkości ramy. Dodatkowy tekturowy element ma za zadanie zakryć nieestetyczną pustą przestrzeń. Właściwie mogłoby to mieć jakiś sens… Taa, jasne. Może gdybyśmy żyli na jakiejś dzikiej wyspie i to koniecznie w dobie straszliwego kryzysu. Bo w normalnej sytuacji zakup odpowiedniej ramy, choćby najprostszej, nie jest jakimś ogromnym wydatkiem. Nikt więc raczej nie musi stosować takich dziwacznych i mało estetycznych zabiegów. Jestem więc pewna, że rola passe partout musi być inna.

Do czego służy passe partout?

Okazuje się, że ta niepozorna tekturka służy do ochrony grafiki przed niekorzystnym działaniem wody. Serio! Chodzi o to, że na powierzchni szkła, które stanowi część oprawy pracy plastycznej, skrapla się minimalna ilość pary wodnej. Jest jej tak mało, że w większości sytuacji właściwie nie da się jej nawet zauważyć. Jednak po kilku miesiącach lub nawet latach praca, która styka się ze szkłem, może ulec uszkodzeniu. Papierowe podłoże zacznie się nieestetycznie marszczyć. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że fragmenty pokryte farbą, będą się łuszczyć.

Zadaniem passe partout jest w sposób mechaniczny oddzielać pracę plastyczną od powierzchni szkła. Okazuje się, że nawet te kilka milimetrów, które stanowią grubość tekturki, pozwala wyeliminować problem nadmiernej wilgoci.

Passe partout, jak wybrać odpowiednie?

Aby passe partout w sposób najlepszy spełniało swoją rolę, należy zadbać o to, by wykonane było z bezkwasowego materiału z rezerwą alkaliczną. Nie mam pojęcia, czym właściwie jest taka rezerwa, ale ponoć ona sprawia, że passe partout jest najbardziej odpowiednie i w pełni bezpieczne dla delikatnych grafik lub rysunków.

Okazuje się więc, że stosowanie passe paartout to postępowanie w pełni uzasadnione. Chociaż przyznać muszę, że mimo wszystko nadal uważam, że jest ono zwyczajnie brzydkie. 😉

 

Przeczytajcie też o tym, jak archiwizować grafiki artystyczne.

5 myśli do „Passe partout, co to jest?”

  1. Mam trochę inne zdanie. Oprócz tej technicznej funkcji dobrze dobrane passe-partout daje odpowiednie tło i przestrzeń grafice. Kiedy oprawiam swoje obrazki, to sporo czasu zajmuje mi dobieranie passe-partout, jego koloru i szerokości. Dużo zależy też od rodzaju ramy i ściany, na której ten obraz zawiśnie. Mam w domu dość ciemne ściany i wiele moich rysunków czy akwareli dużo lepiej wygląda w oprawie z szerokim jasnym passe-partout. Inne obrazy z kolei dostają więcej głębi lub są bardziej wyraziste, kiedy umieści się je na ciemnym passe-partout z dodatkiem jasnej ramy, która oddziela całość od ciemnego tła ściany. Warto poeksperymentować i porównać takie różne rodzaje oprawy z tym samym obrazem, efekty bywają zaskakujące :).

    1. Fajnie, że podzieliłaś się swoją opinią. W sumie to każda z nas ma rację. Chyba na tym właśnie polega urok sztuki, że nasze poczucie estetyki nie musi być jednakowe. Ja za passe partout nie przepadam, ale rozumiem, że dla Ciebie może być ono atrakcyjną dekoracją. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.