pasjonat sztuki

Pasjonat sztuki

Skoro trafiliście na ten blog, to prawdopodobnie interesują was tematy związane z kulturą i współczesną twórczością wizualną. W związku z tym chyba mogę założyć, że bylibyście skłonni nazwać siebie pasjonatami sztuki.

Jesteście pewni, że byłoby to słuszne?

Nie chodzi mi o to, że twórczością artystyczną interesujecie się zbyt krótko, powierzchownie i bezrefleksyjnie, by móc zasłużyć na miano pasjonatów sztuki. Myślę, że wielu z was może wiedzieć na jej temat znacznie więcej niż ja. Jednak posługiwanie się wspomnianym określeniem może być nie do końca właściwe. Mam na myśli zwłaszcza lingwistyczny punkt widzenia, według którego zwrot pasjonat sztuki to błąd.

pasjonat sztuki blog

No dobra, może trochę przesadzam. Współcześnie jest on już uznawany za dopuszczalny (chociażby według słownika PWN), jednak jeszcze całkiem niedawno stanowił wyrażenie całkowicie niepoprawne.

Pasjonat sztuki, czyli kto?

Czy zastanawialiście się nad etymologią wyrazu pasjonat, jego znaczeniem oraz pochodzeniem? Oczywiście wywodzi się on ze słowa pasja. Jednak pasja rozumiana nie jako hobby lub zainteresowanie, ale jako furia, złość, szał i wściekłość. Pasjonatem jest więc człowiek, który taką silną, jednoznacznie negatywną emocję odczuwa.

pasja do sztuki

Chociaż współcześnie słowo pasja ma już szersze znaczenie i odnosi się również do posiadanych zainteresowań, to jednak jego wykorzystywanie w tym właśnie charakterze uznawane bywa za mało fortunne. Osoby, które do kwestii poprawności językowej podchodzą w sposób bardziej rygorystyczny, mogłyby nawet stwierdzić, że postępowanie takie świadczy o braku zaangażowania w troskę o zachowanie odpowiednio wysokiego poziomu kultury mowy.

sztuka paska

Moim zdaniem takie podejście jest już jednak lekką przesadą. W końcu dobrze wiemy, że język nieustannie się zmienia, a w związku z tym poszczególne słowa i zwroty mogą nabierać nowych znaczeń. Jednak jestem przekonana, że jeśli już zdecydujemy się na to, by wykorzystywać zwrot pasjonat sztuki, to powinniśmy pamiętać o jego interesującym pochodzeniu oraz pierwotnym znaczeniu. A wyraz pasja wywodzi się z łaciny, w której to słowo passio oznacza cierpienie.

Jakie jest wasze zdanie? Jesteście pasjonatami sztuki?

Do tekstu dołączyłam kilka wykonanych przeze mnie portretów. Proste szkice, które czasem wykonuję w wolnej chwili. Mam nadzieję, że przypadną wam do gustu. A jeśli macie ochotę to przeczytajcie również o tym, czy sztuka jest wegańska?

8 myśli do „Pasjonat sztuki”

  1. Jeśli można tutaj zaliczyć jakieś tam rękodzieło, w końcu to pasja, to chyba mogę określić mianem pasjonata. Chociaż nie czuję, żebym siebie samą mogła tak określać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.