papier do grafiki, siarczan glinu

Papier do grafiki

Artyści graficy zwracają szczególną uwagę na rodzaj papieru wykorzystywanego w swej pracy. Co ciekawe zazwyczaj nie poprzestają wyłącznie na wyborze odpowiedniej gramatury oraz faktury poszczególnych arkuszy. Bardzo często przywiązują wagę również do składu chemicznego. Dlaczego jest to takie ważnie? Czy profesjonalny papier do grafiki różni się w jakiś znaczący sposób od zwykłej kartki?

papier bezkwasowy

Ale kwas, czyli tekst o znikającym papierze

Z pozoru może się wydawać, że każdy papier, na którym uda się wykonać odpowiadającą nam pod względem wizualnym odbitkę graficzną będzie właściwy. Zazwyczaj chyba nawet tak jest. Problem pojawia się dopiero w chwili, gdy zacznie nam zależeć na tym, by stworzone dzieło nie traciło z biegiem czasu na swej atrakcyjności. Chyba nie trzeba nikomu przypominać o tym, że zwykły papier po pewnym czasie zaczyna żółknąć, a nadrukowane elementy blakną. Nadszarpnięty zębem czasu papier może nawet ulec całkowitemu zniszczeniu. Stary papier po prostu zniknie. Natomiast nieco inaczej zachowa się profesjonalny papier do grafiki.

papier do grafiki

Co sprawia, że papier żółknie i niszczeje?

Wpływ na wspomniane zjawisko mają przede wszystkim chemiczne substancje stosowane w procesie produkcji papieru. Już w XIX wieku wykorzystywany był chociażby siarczan glinu. Za jego pomocą sklejane były włókna celulozy. Zastosowany w większej ilości sprawia, że wytwarzany papier jest gładszy oraz wchłania mniejszą ilość wilgoci. Są to cechy jak najbardziej pożądane. Co ciekawe wytwarzane w przeszłości arkusze papieru były tak silnie nasączone opisywanym związkiem glinu, że czasem posiadały nawet wyczuwalny cierpki posmak. Producenci ewidentnie nie skąpili opisywanego specyfiku. Niestety nie zdawali sobie sprawy, ze może się on przyczynić do drastycznego obniżenia „żywotności” wyrobu. Po pewnym czasie okazało się, że papier, w którego skład wchodzi kwaśny siarczan glinu, niezwykle szybko żółknie, staje się kruchy i łamliwy, aż w końcu dosłownie całkiem znika.

Współcześnie zdajemy sobie już sprawę z negatywnego działania siarczanu glinu. Pomimo to całkowita rezygnacja z tego specyfiku wciąż wydaje się mało realna. Papier bezkwasowy, który produkowany jest bez użycia wspomnianej substancji chemicznej, okazuje się być nieco droższy i trudniej dostępny niż jego tradycyjne odpowiedniki. W związku z tym nie bywa z zasady stosowany do codziennego użytku. Większość książek drukowanych jest wciąż na tradycyjnym „kwaśnym” materiale. Jeśli więc zaangażowaliśmy się w tworzenie własnej pokaźnej biblioteczki, to pamiętajmy, że już nawet za kilkadziesiąt lat kondycja posiadanych książek może zaskoczyć nas w niezbyt pozytywny sposób.

Na szczęście coraz więcej twórców związanych z grafiką warsztatową, zdaje sobie sprawę, że bezkwasowy papier do grafiki może w znaczącym stopni spowolnić proces niszczenia tworzonych prac. Oczywiście grafiki wykonane na papierze, nawet tym bezkwasowym, nigdy nie będą w pełni trwałe. Jednak odpowiednio przechowywane mogą przetrwać w dobrym stanie nawet setki lat. Jeśli więc zamierzamy nabyć cenną dla nas odbitkę graficzną lub sami zajmujemy się wytwarzaniem prac plastycznych na podłożu papierowym, to starajmy się trzymać jak najdalej od siarczanu glinu.

Więcej na temat papieru przeczytasz tutaj: https://linorytem.pl/produkcja-papieru/

4 myśli do „Papier do grafiki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *