ostrzenie dłuta do linorytu
9 maja 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Ostrzenie dłuta do linorytu

W końcu odważyłam się to zrobić. Po raz pierwszy samodzielnie naostrzyłam dłuta do linorytu. Co więcej, okazało się, że to wcale nie jest trudne. Przekonałam się, że ostrzenie niewielkich metalowych narzędzi z powodzeniem może być wykonywane w warunkach domowych. Czytajcie dalej, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak w łatwy sposób naostrzyć dłuta.

Jeśli tak samo jak ja zajmujecie się wykonywaniem linorytów, to umiejętność ostrzenia dłut z pewnością będzie dla was przydatna. Postaram się w prosty sposób opisać krok po kroku, jak postępować z posiadanymi dłutami, by w końcu przestały być tępe.

Czym ostrzyć dłuto do linorytu?

Aby naostrzenie dłuta do linorytu było możliwe, należy zaopatrzyć się w papier ścierny lub kamienną osełkę. Najlepiej jednak wysilić się nieco bardziej i zdobyć oba wymienione przedmioty. Papier ścierny nie powinien mieć nadmiernie dużej gradacji. Ja wybrałam typ 1800. Od razu mogę zapewnić, że papier o takiej właśnie gradacji sprawdza się doskonale. Jego delikatnie chropowata powierzchnia nie rysuje metalowego ostrza dłutka. Szlifuje je, wygładza i stopniowo ostrzy.

W przypadku osełki, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup tylko jednej sztuki, warto wybrać model dwustronny. Mam na myśli kamień, który zależnie od wybranej strony posiadać będzie odmienny stopień gradacji. Jego jedna część będzie nieco bardziej chropowata i ostra, natomiast druga okaże się odrobinę delikatniejsza i gładsza. Decydując się na zastosowanie kamiennej ostrzałki tego rodzaju, pamiętajmy, by zawsze rozpoczynać naszą pracę od zastosowania osełki o mniejszej gradacji, a dopiero po wstępnym naostrzeniu dłuta, zastąpmy ją kamieniem o gradacji wyższej.

Jak naostrzyć dłuto do linorytu?

dłuto ostrzenie

Ostrzenie dłut za pomocą papieru ściernego lub kamiennej osełki jest banalnie proste. Właściwie należy jedynie wytrwale pocierać ostrzem dłutka o warstwę (wilgotnego) trącego materiału. Musimy tylko pamiętać o tym, by zachować odpowiedni kąt nachylenia dłutka. Podczas ostrzenia powinniśmy zwracać uwagę na to, by dociskać dłutko do powierzchni trącego materiału w sposób odpowiadający posiadanemu kątowi ostrza. Należy również unikać nadmiernego zeszlifowania, któregoś z brzegów dłuta. Ważna jest precyzja i troska o zachowanie równomiernych efektów pracy.

Pamiętajmy również o tym, że to w jaki sposób powinniśmy szlifować posiadane dłuta, zależy przede wszystkim od kształtu ostrzy. W przypadku dłut do linorytu najczęściej wykorzystuje się modele półokrągłe oraz te w kształcie litery V.

Ostrzenie dłut półokrągłych

Ostrząc dłuta półokrągłe, czyli takie, których końcówka swym kształtem przypomina literę U, należy pamiętać o tym, by proste ruchy w górę i w dół wzbogacić o płynne przesuwanie ostrza na boki. Wykonując takie półokrągłe przesunięcia ostrzem po trącej powierzchni, możemy spodziewać się tego, że narzędzie zachowa swój regularny kształt. Zarówno środkowa część ostrza, jak i jego boczne krawędzie będą doskonale nadawać się do cięcia i żłobienia matrycy linorytu. W przypadku, gdy posiadane dłutko jest bardzo zniszczone i wyszczerbione, możemy również spróbować wyszlifować jego wewnętrzną część. Można to zrobić na przykład za pomocą zwiniętego w rulon papieru ściernego lub odpowiednio wyprofilowanej krawędzi kamienia.

Ostrzenie dłut o końcówce V

Ostrzenie dłut o ostrej końcówce V uważam za zadanie jeszcze mniej skomplikowane niż szlifowanie modeli półokrągłych. W ich przypadku nie musimy poświęcać naszej uwagi na równomierne przekręcanie dłutka w trakcie pracy. Wystarczy, że równymi ruchami (góra – dół) potraktujemy po kolei oba brzegi ostrza. Oczywiście nie łudźmy się, jeśli nasze dłuta do linorytu jest bardzo tępe, to dwa lub trzy machnięcia nie wystarczą. Aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt, będziemy się musieli trochę napracować.

Przeczytajcie również na temat: farby do linorytu