nitro, kalka, przerysowywanie

Nitro, kalka, przerysowywanie

Myślicie o tym, by samodzielnie zrobić linoryt? Nie możecie się już doczekać momentu, w którym chwycicie za dłuto i zaczniecie z zapałem wyrzynać wzory w matrycy? Na co czekacie? Do dzieła! …

… ale, czy zrobiliście już projekt? Jeśli tak, to czy wiecie w jaki sposób przenieść szkic na powierzchnię linoleum?

Jeśli posiadacie wystarczająco zaawansowane umiejętności rysunkowe, to możecie zdecydować się nawet na to, by projekt przyszłego linorytu wykonać bezpośrednio na płytce linoleum. Dzięki temu unikniecie konieczności późniejszego przenoszenia wzoru na matrycę. Być może jednak uznacie, że nie jest to odpowiedni sposób pracy. W takim wypadku stwórzcie projekt na zwykłej kartce lub za pomocą pomocą programu graficznego. Bez większych problemów będziecie go mogli później przekopiować na powierzchnię linoleum. Jest na to kilka sposobów.

Jak przenieść wzór na linoleum?

Przerysowywanie

przerysowywanie

Tak wiem, że to banalne i być może nie takiej porady się spodziewaliście, ale w większości przypadków okazuje się, że najłatwiejszym sposobem przeniesienia stworzonego projektu na matrycę linorytu jest przerysowywanie.

Jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z grafiką warsztatową i nie chcecie tworzyć przesadnie skomplikowanego linorytu, to może się okazać, że projekt będzie posiadał na tyle prostą formę, iż z łatwością uda wam się ją przerysować w sposób względnie poprawny. Zazwyczaj rysunek można wykonać za pomocą zwykłego długopisu lub nawet miękkiego ołówka. Aby przerysowany wzór nie rozmazywał się, warto na koniec zastosować grubą warstwą fiksatywy lub lakier do włosów. Ja zawsze stosuję lakier, najtańszy z biedronki. Sprawdza się bez zarzutu.

Kalka

kalka, kopiowanie za pomocą kalki

Być może jednak stworzony przez was projekt posiada na tyle złożoną formę, że samodzielne przerysowywanie uznacie za zbyt kłopotliwe. W takiej sytuacji możecie posłużyć się zwykłą kalką. Nie będę opisywać w jaki sposób to zrobić. Zakładam, że tekst ten czytają ludzie w miarę bystrzy, którzy samodzielnie poradzą sobie z tego typu zadaniem. Chciałabym jedynie zwrócić uwagę, na to, że w przypadku wykorzystywania nieco bardziej miękkiej matrycy (np. takiej, która wykonana została z pcv, a nie prawdziwego naturalnego linoleum) może się okazać, że kalka nie sprawdzi się zbyt dobrze. Powstały ślad będzie praktycznie niewidoczny, niemożliwy do wykorzystania w procesie tworzenia linorytu. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z kalki. Można się natomiast posłużyć trzecią znaną mi techniką, jaką jest:

Transfer za pomocą nitro lub acetonu

nitro, transfer nitro, odbijanie nitro

 

Jest to nieco bardziej skomplikowany sposób przenoszenia wzoru na matrycę. Pod wieloma względami transfer nitro (lub za pomocą acetonu) okazuje się być jednak lepszy niż dwie opisane powyżej metody. Przede wszystkim użycie nitro gwarantuje znacznie wyższy poziom precyzji. W przypadku prac większych rozmiarów jest też nieporównywalnie mniej czasochłonny.

Jak przenieść wzór na linoleum, nitro

Cały proces polega na tym, by najpierw stworzony projekt skserować/wydrukować za pomocą urządzenia laserowego. Ja niestety mam w domu tylko drukarkę atramentową i za każdym razem zmuszona jestem korzystać z usług pobliskiego punktu ksero. Otrzymany wydruk należy przyłożyć do matrycy i za pomocą szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem wetrzeć wzór w linoleum. Nie rozumiem właściwie, jakie magiczne chemiczne procesy sprawiają, że farba przemieszcza się z kartki na linoleum. Właściwie wszystko mi jedno, ważne że nitro działa.

Wy również działajcie. Powodzenia!

 

Jeśli macie ochotę, to zajrzyj również do mojego portfolio. Być może któraś z prac zainspiruje was do własnej twórczej aktywności: Linoryty Galeria

Jedna myśl w temacie “Nitro, kalka, przerysowywanie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.