matryca graficzna
24 maja 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Matryca graficzna

Ostatnio dowiedziałam się, że część z was wciąż miewa problem z doborem odpowiedniego linoleum do linorytu. To zrozumiałe, że rozpoczynając przygodę z grafiką artystyczną, można nie do końca orientować się, z czego powinna być zrobiona matryca graficzna.

Matryca graficzna do linorytu

Jednak czym tak właściwie jest matryca? W świecie grafiki warsztatowej pojęcie matrycy służy do określenia wszelkiego rodzaju form, za pomocą których wykonywane są odbitki. Standardowo są to więc płaskie fragmenty materiałów różnego typu. Matryce graficzne mogą być wykonane chociażby z metalu, drewna, kamienia oraz różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Nie trudno się domyślić, że w przypadku techniki linorytu, matrycą będzie odpowiednio przygotowany fragment linoleum. Z reguły na powierzchni takiej lnianej płytki, znajdować się będą różnego rodzaju nacięcia i żłobienia. To właśnie formy wyryte w tworzywie sprawią, że zwykły kawałek linoleum stanie się niepowtarzalną matrycę graficzną.

matryca do grafiki warsztatowej

Oczywiście istnieją również sytuacje, w których artysta podczas tworzenia odbitek graficznych, posługiwać się będzie linoleum pozbawionym jakichkolwiek nacięć i żłobień. W takim wypadku gładki skrawek linoleum również będzie stanowić pełnoprawną matrycę graficzną. Z tym że stworzona w ten sposób praca plastyczna, najprawdopodobniej składać się będzie wyłącznie z jednolitej płaszczyzny koloru. Trochę nudno.

Z czego zrobiona jest matryca do linorytu?

Jak już wspomniałam, w przypadku linorytu matryca z zasady wykonywana bywa z linoleum. Niestety nie każde linoleum sprawdzi się w roli matrycy graficznej. Czasem zdobycie odpowiedniego materiału okazuje się niezbyt łatwym zadaniem. Odpowiednie linoleum powinno posiadać właściwy stopień twardości i elastyczności. Ponadto strona przeznaczona do cięcia, musi być doskonale gładka. Nawet najdrobniejsza faktura mogłaby w wyraźny i nieatrakcyjny sposób uwidaczniać się na tworzonych przez nas odbitkach graficznych.

Czasem zdarza się również, że zamiast prawdziwego linoleum artyści graficy wykorzystują w swej pracy płytki wykonane z tworzywa PCV. Zresztą pisałam już o tym w poprzednim wpisie na temat linoleum do linorytu. Moim zdaniem zastępowanie naturalnego linoleum syntetycznymi odpowiednikami nie jest niczym złym. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że matryca graficzna wykonana z PCV rzadko kiedy będzie w stanie dorównać jakością prawdziwemu linoleum. Zazwyczaj materiał syntetyczny okazywać się będzie zbyt miękki i gumowaty. Praca w nim będzie uciążliwa i mało efektywna.

graficzna matryca do linorytu

Ja sama najczęściej tworzę matryce graficzne z naturalnego linoleum. Jednak w przypadku linorytów o mniejszych rozmiarach czasem posługuję się tworzywem PCV. Aktualnie tępię moje dłutka w gumolicie firmy Tarkett. Dla zainteresowanych dołączam zdjęcie kawałka mojego gumolitu. Są na nim nadrukowane jakieś dziwne słowa i symbole. Być może znając je, będzie wam łatwiej odnaleźć w ofercie sklepów budowlanych, odpowiedni materiał.

Tekst powstał w związku z wiadomością, którą otrzymałam od pani Doroty, która po przeczytaniu mojego pierwszego wpisu na temat linoleum do linorytu, w bardzo sympatyczny sposób dopytywała o więcej szczegółów na tematy wykorzystywanego przeze mnie tworzywa PCV.

Przeczytajcie również o dłutach do linorytu.