Linoryt na tkaninie

Linoryt na tkaninie

Linoryt najczęściej bywa drukowany na papierze. Czy jednak da się go odbić również na innym podłożu? Przekonajcie się, czy pracę graficzną w technice linorytu wykonać można na tkaninie.

Linoryt odbity na tkaninie introligatorskiej

Postanowiłam za pomocą linorytu wykonać dekoracyjny wzór na tkaninie introligatorskiej. W przyszłości planuję wykorzystać materiał do stworzenia okładki notesu, książki, zeszytu lub jakiegoś innego wyrobu introligatorskiego.

Sama tkanina introligatorska jest wyrobem, przygotowanym z myślą o przemysłowej oraz rzemieślniczej produkcji różnego typu opraw. Materiał tego rodzaju posiada cienkie włókna o bardzo gęstym splocie. Dodatkowo tkanina pokrywana bywa jakimiś substancjami chemicznymi. (Nie pytajcie mnie jakimi. Nie mam pojęcia). Sprawiają one, że wykorzystywany w trakcie pracy klej, nie przecieka poprzez otworki między poszczególnymi nitkami. W niektórych przypadkach spodnia część tkaniny introligatorskiej zabezpieczona jest dodatkowo warstwą cienkiego papieru.

Linoryt na innych materiałach

Oczywiście linoryt można odbijać nie tylko na tkaninie introligatorskiej, ale także na innych rodzajach materiałów. Ważne jedynie, by posiadały one gładką powierzchnię i gęsty splot. Najczęściej technika linorytu wykorzystywana bywa do dekorowania klasycznych bawełnianych t-shirtów oraz płóciennych toreb.

Jak prawidłowo odbić linoryt na tkaninie?

grafika na tkaninie

Odbijanie linorytu na materiale, nie różni się znacząco od standardowego (na podłożu papierowym) tworzenia odbitek graficznych. Jeśli nie zetknęliście się do tej pory z klasycznym linorytem, to zachęcam was do zapoznania się z wpisem, w którym przedstawiam, jak krok po kroku zrobić linoryt.

Jeżeli natomiast wykonywanie linorytów na papierze nie stanowi dla was nowości, to bez obaw możecie samodzielnie spróbować stworzyć odbitkę graficzną na tkaninie. Proces przygotowywania matrycy graficznej jest dokładnie taki sam jak w przypadku linorytu na podłożu papierowym. Drobne różnice występują jedynie w samym sposobie odbijania grafiki.

Ciśnij!

Przede wszystkim pamiętajcie, że warto zastosować nieco większą siłę nacisku, niż w przypadku wykonywania typowych odbitek na papierze. Splecione nitki dosyć słabo chłoną barwnik. W związku z tym chcąc uzyskać wyrazistą grafikę, będzie trzeba nieco się wysilić.

Oczywiście problem nie pojawi się, jeśli wykorzystacie profesjonalną prasą graficzną. Za jej pomocą z łatwością uda się uzyskać nacisk o odpowiedniej intensywności. Jednak w warunkach domowych sytuacja może się nieco skomplikować. Postarajcie się z całych sił docisnąć tkaninę do pokrytej farbą matrycy. Nie przebierajcie w środkach. Użyjcie młotka, stosu cegieł lub niezawodnej drewnianej łyżki.

Schnij!

Zwróćcie uwagę również na to, że linoryt nadrukowany na tkaninę, schnie zazwyczaj znacznie dłużej, niż odbitka wykonana na papierze. Postarajcie się, aby farby nałożonej na materiał nie była zbyt gruba. Jeśli nie zadbacie o to, to może się okazać, że stworzone przez was dzieło, schnąć będzie nawet pełne dwa tygodnie.

Ostatecznie zdecydowałam się na to, by nadruk na tkaninie wykorzystać jako element okładki notesu.

Mam nadzieję, że zachęciłam was do tego, by spróbować stworzyć własne nadruki na tkaninę. Nie zwlekajcie i już teraz zaczynajcie twórczo działać. W wolnej chwili przeczytajcie również o tym, jak dobrać odpowiednie linoleum do linorytu:
https://linorytem.pl/matryca-graficzna/

8 myśli w temacie “Linoryt na tkaninie”

 1. A mogłabyś może polecić tusz/farbę do linorytu na tkaninie? Czy zwykłe farby do tkanin sie sprawdzą?. Chciałabym, żeby wydruk można było prać.

  Pozdrawiam 😉

  1. Doskonale sprawdzi się właśnie farba offsetowa. W niektórych plastycznych sklepach internetowych znaleźć można niewielkie opakowania takiej farby (ok 100 – 150 gram) w przeróżnych kolorach. Większych puszek nie radzę kupować, bo z pewnością będzie ich za dużo. Takie farby są wodoodporne i po wyschnięciu nawet pralka nie da im rady 😉 Farby do tkanin niestety mogą się nie sprawdzić. One są zbyt lejące i dlatego za ich pomocą nie uda się odbić wzoru w sposób precyzyjny. No, chyba, że zależy ci na takiej bardziej swobodnej, eksperymentalnej i “nieidealnej” grafice, wtedy być może farba do tkanin sprawdzi się dobrze. 😉

 2. Cześć! Czy orientujecie sie jak zmyc farbę offsetowa z ubran? Robilem koszulki odbijane na linorycie,jednak nie wszystkie dobrze doschły i w czasie transportu część z nich lekko sie ubrudzila…są jakies sposoby na usunięcie takich zabrudzeń?
  Pozdrawiam

  1. Niestety raczej nic nie da się z tym zrobić. Nawet rozpuszczalnik nie pomoże, a co najwyżej uszkodzi włókna materiału. 🙁

  1. Nie mam pojęcia. Jeszcze nigdy za pomocą tuszu nie odbijałam na tkaninie. No, ale w sumie to ciekawe pytanie i jeśli tylko mi się uda, to spróbuję zrobić taki “eksperyment”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.