Linoryt na tkaninie
15 września 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 10

Linoryt na tkaninie

Linoryt najczęściej bywa drukowany na papierze. Czy jednak da się go odbić również na innym podłożu? Przekonajcie się, czy pracę graficzną w technice linorytu wykonać można na tkaninie.

Grafika na ubraniu

Czy linoryt nadaje się do tego, by za jego pomocą wykonać grafikę na ubraniu?

Jaka farba nadaje się do tego, by wykonywać nadruki na ubraniach? Czy farbę offsetową można prać?

Linoryt odbity na tkaninie introligatorskiej

Postanowiłam za pomocą linorytu wykonać dekoracyjny wzór na tkaninie introligatorskiej. W przyszłości planuję wykorzystać materiał do stworzenia okładki notesu, książki, zeszytu lub jakiegoś innego wyrobu introligatorskiego.

Sama tkanina introligatorska jest wyrobem, przygotowanym z myślą o przemysłowej oraz rzemieślniczej produkcji różnego typu opraw. Materiał tego rodzaju posiada cienkie włókna o bardzo gęstym splocie. Dodatkowo tkanina pokrywana bywa jakimiś substancjami chemicznymi. (Nie pytajcie mnie jakimi. Nie mam pojęcia). Sprawiają one, że wykorzystywany w trakcie pracy klej, nie przecieka poprzez otworki między poszczególnymi nitkami. W niektórych przypadkach spodnia część tkaniny introligatorskiej zabezpieczona jest dodatkowo warstwą cienkiego papieru.

Linoryt na innych materiałach

Oczywiście linoryt można odbijać nie tylko na tkaninie introligatorskiej, ale także na innych rodzajach materiałów. Ważne jedynie, by posiadały one gładką powierzchnię i gęsty splot. Najczęściej technika linorytu wykorzystywana bywa do dekorowania klasycznych bawełnianych t-shirtów oraz płóciennych toreb.

Jak prawidłowo odbić linoryt na tkaninie?

grafika na tkaninie

Odbijanie linorytu na materiale, nie różni się znacząco od standardowego (na podłożu papierowym) tworzenia odbitek graficznych. Jeśli nie zetknęliście się do tej pory z klasycznym linorytem, to zachęcam was do zapoznania się z wpisem, w którym przedstawiam, jak krok po kroku zrobić linoryt.

Jeżeli natomiast wykonywanie linorytów na papierze nie stanowi dla was nowości, to bez obaw możecie samodzielnie spróbować stworzyć odbitkę graficzną na tkaninie. Proces przygotowywania matrycy graficznej jest dokładnie taki sam jak w przypadku linorytu na podłożu papierowym. Drobne różnice występują jedynie w samym sposobie odbijania grafiki.

Ciśnij!

Przede wszystkim pamiętajcie, że warto zastosować nieco większą siłę nacisku, niż w przypadku wykonywania typowych odbitek na papierze. Splecione nitki dosyć słabo chłoną barwnik. W związku z tym chcąc uzyskać wyrazistą grafikę, będzie trzeba nieco się wysilić.

Oczywiście problem nie pojawi się, jeśli wykorzystacie profesjonalną prasą graficzną. Za jej pomocą z łatwością uda się uzyskać nacisk o odpowiedniej intensywności. Jednak w warunkach domowych sytuacja może się nieco skomplikować. Postarajcie się z całych sił docisnąć tkaninę do pokrytej farbą matrycy. Nie przebierajcie w środkach. Użyjcie młotka, stosu cegieł lub niezawodnej drewnianej łyżki.

Schnij!

Zwróćcie uwagę również na to, że linoryt nadrukowany na tkaninę, schnie zazwyczaj znacznie dłużej, niż odbitka wykonana na papierze. Postarajcie się, aby farby nałożonej na materiał nie była zbyt gruba. Jeśli nie zadbacie o to, to może się okazać, że stworzone przez was dzieło, schnąć będzie nawet pełne dwa tygodnie.

Ostatecznie zdecydowałam się na to, by nadruk na tkaninie wykorzystać jako element okładki notesu.

Mam nadzieję, że zachęciłam was do tego, by spróbować stworzyć własne nadruki na tkaninę. Nie zwlekajcie i już teraz zaczynajcie twórczo działać. W wolnej chwili przeczytajcie również o tym, jak dobrać odpowiednie linoleum do linorytu:
https://linorytem.pl/matryca-graficzna/