linoryt
17 lipca 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 2

Co to jest linoryt?

Chociaż linoryt jest jedną z bardziej popularnych technik graficznych, to współcześnie nie każdy wie, co to jest linoryt i czym tak właściwie się on charakteryzuje? Nawet wśród pasjonatów sztuki łatwo można spotkać osoby, które akurat z twórczością tego rodzaju nie miały okazji się spotkać. W związku z tym postanowiłam pokrótce opisać czym jest linoryt:

Co to jest linoryt?

Linoryt jest tradycyjną techniką graficzną, zaliczaną do tzw. druku wypukłego (tak samo jak np. drzeworyt). Oznacza to, że odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą i poprzez silny docisk odbijane na arkuszu papieru lub na innym odpowiednim podkładzie. Fragmenty, które mają pozostać niezadrukowane, zostają wycięte za pomocą odpowiednich dłutek oraz nożyków.

linoryt, co to jest

Jak sugeruje już sama nazwa, technika linorytu ma pewien związek z linoleum. Tworzywo to pełni z zasady rolę niezbędnej matrycy graficznej. Współcześnie zamiennie wykorzystuje się również przypominające naturalne linoleum płytki, wykonane z materiałów syntetycznych, np. pcv. Zazwyczaj ich jakość jest nieco gorsza, jednak w przypadku linorytów o niewielkich formatach matryce syntetyczne również mogą być zadowalające.

W swym charakterze linoryt przypomina typową pieczątkę, która również posiada pokrywane barwnikiem wypukłe fragmenty. Różnica polega na tym, że wykonywany ręcznie linoryt powinien charakteryzować się walorami artystycznymi oraz oryginalną estetyką, natomiast wytwarzana w sposób mechaniczny pieczątka jest przedmiotem typowo użytkowym.

Linoryt – historia

linoryt historia

Chociaż linoryt zyskał miano tradycyjnej techniki druku, to w zasadzie jest to stosunkowo młody rodzaj twórczości. Historia linorytnictwa rozpoczęła się nieco ponad sto lat temu. Linoleum pełniące rolę matrycy, wynalezione zostało już w roku 1863. Początkowo jednak wykorzystywane było wyłącznie w charakterze wykładziny podłogowej. Zanim artyści przekonali się o jego korzystnych właściwościach minęło jeszcze wiele lat.

Dopiero w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku niemieccy ekspresjoniści zwrócili uwagę na możliwościami oferowanymi przez ten niezwykły materiał. Od tego czasu zainteresowanie linorytem stale się utrzymuje. Okazało się bowiem, że możliwe do uzyskania efekty wizualne są niezwykle atrakcyjne oraz różnorodne. Linoryty mogą stanowić zarówno prace bardzo surowe i wyraziste, jak też delikatne i subtelne. Mimo to wciąż wiele osób nie do końca wie co to jest linoryt i jakie są jej rodzaje?

czym są linoryty

Zazwyczaj spotkać można się z linorytami jednobarwnymi. Jednak część twórców decyduje się na to, by wykonywać odbitki wielobarwne. W celu stworzenia linorytów kolorowych muszą się oni posługiwać większą ilością matryc lub też zastosować tzw. technikę traconą. Wynalezienie tego sposobu wykonywania linorytów barwnych zostało prawdopodobnie dokonane przez Pabla Picassa. Zaproponował on technikę pracy, która pozwalała na to, by barwny linoryt wykonywać za pomocą wyłącznie jednej matrycy.