książka japońska
9 kwietnia 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 4

Książka zszyta po japońsku

Japoński sposób szycia książki jest niezbyt skomplikowaną, a mimo to bardzo estetyczną metodą introligatorską. W ostatnim czasie wykonałam kolejny egzemplarz ręcznie robionej książki artystycznej. Została ona zszyta właśnie za pomocą techniki japońskiej. Jeśli ten temat uważacie za interesujący, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tego wpisu.

Czym charakteryzuje się japoński sposób szycia książki?

książka japońska okładka

Cechą najbardziej typową dla książki japońskiej jest widoczny na zewnątrz książki szew. Często do jego wykonania stosowane są ozdobne nici lub sznurki. Posiadają one bardzo dekoracyjny charakter i wyrazistą kolorystykę. Niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie one stanowią najbardziej atrakcyjny element całej stworzonej okładki.

książka japońska artystyczna

Drugą cechą typową (chociaż występują wyjątki) dla książki zszytej w sposób japoński jest brak grzbietu okładki. Oprawy wykonane zgodnie z techniką japońską z zasady składają się z dwu oddzielnych części. Okładziny są zszyte ze sobą za pomocą wspomnianych nici lub sznurków. Zarazem są także przymocowane do znajdującego się wewnątrz książki wsadu. Jeśli nie zetknęliście się jeszcze z pojęciem wsadu, to zapamiętajcie, że właśnie w ten sposób nazywane są kartki tworzące wnętrze książki.

Książka japońska, czy ma jakieś wady?

grzbiet książki

Niestety książki japońskie posiadają też pewne wady. Moim zdaniem podstawowym mankamentem jest brak możliwości pełnego otwarcia stron książki. Sposób szycia sprawia, że poszczególne kartki podczas użytkowania książki, mogą być jedynie do pewnego stopnia odchylane. Nie da się natomiast otworzyć ich „na płasko”.

książka japońska

Gdy jedynie przeglądamy lub czytamy książkę, nie będzie to stanowiło problemu. Jednak w przypadku tworzenia własnoręcznych notatek na poszczególnych stronach, brak możliwości pełnego otwarcia książki, może się okazać wyjątkowo uciążliwy. W związku z tym uważam, że japońska metoda introligatorska bardzo dobrze sprawdza się właśnie do tworzenia książek. Lepiej jednak z niej zrezygnować w przypadku zeszytów, notesów lub kalendarzy. Korzystanie z nich mogłoby się okazać niezbyt wygodne.

Na zdjęciach, które dołączyłam do wpisu możecie zobaczyć moją najnowszą książkę artystyczną wykonaną w technice japońskiej.

Zerknijcie również do wpisu, w którym podpowiadam, jak krok po kroku wykonać notes za pomocą japońskiej techniki introligatorskiej: KLIK

W wolnej chwili poczytajcie też na temat ilustracji w książkach.