krótka historia sztuki
12 września 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Krótka historia sztuki

Historia sztuki to jedna z dyscyplin nauk humanistycznych. Jej celem jest sklasyfikowanie w ujęciu historycznym wizualnych elementów kultury. Zazwyczaj wspominając o historii sztuki, mamy na myśli różnorodne kierunki, prądy i ruchy artystyczne. Istotni okazują się również pojedynczy artyści. Oczywiście tylko ci, o których utarło się myśleć jako o jednostkach wybitnych: Picasso, Van Gogh, Salvador Dali oraz jeszcze kilku innych słynnych panów. (Pań jakoś mniej).

Czy historia sztuki to coś jeszcze?

Czytając niedawno książkę autorstwa Susie Hodge, zdałam sobie sprawę, że historia sztuki obejmuje w swych ramach również poszczególne techniki artystyczne. Z pozoru jest to oczywiste. Ja jednak wcześniej jakoś nie uświadomiłam sobie, że informacje na temat dawnych sposobów wytwarzania ołówków lub farb olejnych, tak silnie związane są z historią sztuki.

krótka historia sztuki kieszonkowy przewodnik

We wspomnianej książce cały ostatni dział poświęcony jest właśnie poszczególnym technikom plastycznym. Informacje w nim zawarte, pokazują, że możliwości technologiczne dostępne w różnych epokach, w znaczący sposób wpływały na formalne aspekty wytwarzanych dzieł. Często to jaką wizualną formę przyjmowała sztuka danego okresu, nie wynikało z idei artystów lub gustu społeczeństwa. Wręcz przeciwnie, forma była silnie ograniczana przez materiały i narzędzia, dostępne dla twórców.

Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach

Jeśli zaś chodzi o samą książkę Susie Hodge, to myślę, że warto zwrócić na nią uwagę. Przystępny język sprawia, że Krótką historię sztuki czyta się w sposób płynny i przyjemny. Oczywiście w tekście co jakiś czas pojawiają się terminy i zwroty, które dla osób niezwiązanych ze światem sztuki mogą okazać się nie w pełni zrozumiane. Zazwyczaj jednak ich znaczenie można bez najmniejszych trudności wywnioskować z kontekstu danego fragmentu.

Niestety często książki o historii sztuki pisane są w tak nudny lub przeintelektualizowany sposób, że już po kilku pierwszych stronach mam dość. Najgorsze okazują się jednak te pozycje, których treść przypomina

słynną przemowę z Ferdydurke:

Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (…) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!

susie hodge

Jeśli tekst książki stara się mnie nakłonić do uznania cudzej opinii za obiektywną prawdę, to ja zwyczajnie nie mam ochoty go czytać. Wolę sama ocenić, którzy z przedstawicieli świata sztuki wzbudzają moje zainteresowanie i szacunek. W książkach historycznych życzyłabym sobie natomiast więcej faktów i rzetelnych informacji. I to właśnie udało mi się znaleźć w Krótkiej historii sztuki Susie Hodge.

Oczywiście nie twierdzę, że książka jest w pełni pozbawiona subiektywnej oceny prezentowanych tematów. Jednak mam wrażenie, że autorka naprawdę starała się pisać w sposób uczciwy i merytoryczny.

Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach. Sue Hodge - dziękuję Oficynie Wydawniczej ALMA-PRESS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Wykorzystane zdjęcia przedstawiają wybrane strony Krótkiej historii sztuki. Zaprezentowane prace to: Leonardo da Vinci - Mona Lisa, Damien Hirst - Rekin, Auguste Rodin - akt męski, Vincent Van Gogh - Nocna kawiarnia.

Przeczytajcie również o tym, jak prawidłowo wpisywać dedykacje do książek