22 września 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 5

Jak zrobić notes?

Dzisiaj o tym, jak zrobić notes. Zobaczcie dwa krótkie filmy, które niedawno nagrałam. W pierwszym z nich pokazuję, jak wykonać twardą płócienną okładkę.

Drugi film jest instrukcją, dzięki której dowiecie się, jak zrobić notes. Starałam się, aby cały proces pracy nad notesem zaprezentowany został w sposób bardzo szczegółowy.  Jeśli jednak macie jakieś wątpliwości, to zachęcam do zerknięcia na dalszą część wpisu. Dokładnie przedstawiam tam kolejne kroki tworzenia notesu w japońskiej technice introligatorskiej.

Notes – artystyczne introligatorstwo

Do zrobienia notesu warto wykorzystać popularną technikę japońskiego szycia książek. Jeśli nie posiadacie jeszcze żadnego doświadczenia w pracach introligatorskich, to zachęcam was do tego, by swój pierwszy własny notes również wykonać w technice japońskiej. Pozwala ona na uzyskanie bardzo atrakcyjnych efektów, bez konieczności żmudnego zszywania pojedynczych składek papieru.

notes

Obiecuję, że notes uda wam się wykonać na tyle szybko i sprawnie, że nawet nie zdążycie zacząć wątpić we własne manualne zdolności.

Notes – jak go wykonać?

jak zrobić notes

Do zrobienia notesu zszytego za pomocą japońskiej techniki introligatorskiej, niezbędny będzie papier i sznurek. W papierze należy wydrążyć kilka otworów i wplątać w nie sznurek. Potem trzeba wszystko razem porządnie związać. Gotowe.

A teraz na serio! Aby zrobić prosty notes, musicie zaopatrzyć się w kilka podstawowych materiałów i narzędzi:

  • papier (pojedyncze kartki tworzące tzw. wkład)
  • sznurek
  • igłę (lub inne narzędzie do wykonywania otworów w papierze)
  • linijkę
  • ołówek
  • klej (introligatorski lub wikol)

Tworzenie notesu instrukcja krok po kroku

jak zszyć notes

Papier ułóżcie w równy stos. Oczywiście możecie wykorzystać dowolną ilość kartek. Pamiętajcie jednak, że jeśli będzie ich niewiele, to notes może wyglądać trochę biednie. Ja zazwyczaj wykorzystuję około 30 – 50 kartek o gramaturze 100 – 160 gram.

japońskie techniki introligatorskie

Kartkę znajdującą się na samym wierzchu potraktujcie jako roboczą. Ołówkiem zaznaczcie miejsca, w których zechcecie wykonać otwory. Wystarczą cztery punkty umieszczone blisko krawędzi kartki. Zadbajcie o to, by odstępy pomiędzy poszczególnymi otworami były regularne. Sprawdźcie także, czy wszystkie punkty znajdują się dokładnie w tej samej odległości od brzegu papieru. Razem powinny one tworzyć linię równoległą do krawędzi kartki.

Za pomocą grubej igły, gwoździa, pinezki lub czegokolwiek innego wydrążcie dziurki we wcześniej zaznaczonych miejscach.

Okładka twarda czy miękka?

szycie notesu

Jeśli chcecie, by tworzony notes posiadał twardą oprawę, to musicie pamiętać, by już na samym początku uwzględnić jej wykonanie. W przypadku japońskiego sposobu szycia książek okładka nie musi mieć zakrytego grzbietu. Oznacza to, że w jej roli sprawdzą się chociażby dwa kawałki (odpowiednio rozcięte) grubszego kartonu lub tektury. Najlepiej, jeśli będą one nieco większe niż format wykorzystywanego papieru. Ja zazwyczaj dodaję po ok. 2-3 mm z każdej strony.

robienie notesu

Koniecznie należy również zadbać o to, by w miejscu wykonania otworów, konstrukcja okładek pozwalała na ich swobodne rozchylanie. Oznacza to, że sztywną okładkę należy rozciąć i ponownie połączyć za pomocą jakiegoś giętkiego materiału. Można zastosować kawałek solidnej tkaniny lub grubą taśmę z tworzywa sztucznego. Pominięcie tego kroku sprawiłoby, że notesu zwyczajnie nie dałoby się otworzyć. Byłby więc zupełnie bezsensowny i bezużyteczny.

Japońska technika introligatorska

japońska technika introligatorska

Przeprowadźcie sznurek przez wszystkie otwory. Zadbajcie o to, by zachować wyznaczoną kolejność (instrukcja krok po kroku na rysunku powyżej). Bardzo ważne jest również to, by całe wiązanie wykonać w sposób możliwie solidny. Pozostawienie luźnego sznurka jest bezwzględnie niedopuszczalne. Na koniec zwiążcie solidnie dwa końce sznurka.

notes krok po kroku

Jeśli zdecydujecie się na zastosowanie twardej okładki, to pamiętajcie, by po zszyciu całego notesu, dodatkowo przykleić oprawę do sąsiadujących z nią kartek. Dzięki temu cały wyrób zacznie wyglądać znacznie bardziej elegancko.

Prawidłowe przyklejenie okładek stanowi najtrudniejszy etap pracy nad notesem. Należy niezbyt gęstym klejem (w razie konieczności można go rozcieńczyć z wodą) pokryć powierzchnię papieru i sprawnym ruchem docisnąć do niego okładkę. Czynność oczywiście trzeba powtórzyć dwukrotnie, tak by przyklejona została zarówno przednia jak i tylna część oprawy.

notes zszywanie

Po wykonaniu tych wszystkich prac, można uznać notes już niemal za gotowy. Warto jednak umieścić go na co najmniej dobę pod prasą introligatorską lub innym obciążeniem. Dobrze sprawdzi się nawet stos ciężkich książek.

jak zrobić zeszyt?

Po dwudziestu czterech godzinach możecie zacząć wykorzystywać notes. Gratuluję dobrze wykonanej pracy!

Przeczytajcie też o tym, czym różni się okładka od oprawy introligatorskiej?