jak zrobić linoryt

Jak zrobić linoryt?

Mam nadzieję, że choć kilku czytelników mojego bloga zdecyduje się na to, by spróbować samodzielnie wykonać linoryt. W końcu ogromną zaletą prezentowanej techniki jest fakt, że linoryty można bez najmniejszych trudności wykonywać również w warunkach domowych. W związku z tym zachęcam wszystkich zainteresowanych, do tego, by choć raz spróbowały zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zastanawiacie się, jak zrobić linoryt? Czytajcie dalej:

Linoryt krok po kroku

linoryt jak zrobić

Projekt linorytu

Wykonywanie linorytu zawsze powinno się rozpoczynać od stworzenia projektu. Nie lekceważmy tego etapu pracy, ponieważ to właśnie dobry plan zagwarantuje, że linoryt prezentować będzie się w sposób satysfakcjonujący. Czasem może się okazać, że stworzenie idealnego projektu zajmie nam wiele godzin. Nie zniechęcajmy się, próbujmy różnych technik i stylów. Wstępny szkic wykonać możemy zarówno w formie tradycyjnego rysunku jaki i za pomocą programu graficznego.

Tu zobaczyć możecie, jak wykonuję inny, całkiem fajny linoryt:

Nieco kłopotliwe może się okazać późniejsze przeniesienie projektu na płaszczyznę linoleum. Istnieje kilka sposobów na to, by zrobić to w sposób możliwie dokładny. Jednak moim zdaniem, w momencie tworzenia swych pierwszych linorytów, warto zdecydować się na to, by wybrany wzór zwyczajnie przerysować. Ja zazwyczaj szkic na linoleum wykonuję za pomocą dowolnego długopisu, który dodatkowo utrwalam warstwą lakieru do włosów. Dzięki temu rysunek nie rozmazuje się w trakcie dalszej pracy.

Wycinanie wzoru w matrycy linoleum

wycinanie linorytu

Kolejnym etapem jest rycie (cięcie/dłubanie/żłobienie… nie oszukujmy jest to po prostu rżnięcie) wybranego wzoru. Z łatwością zadanie to wykonamy za pomocą specjalnych dłutek do linorytu. Kupimy je już za kilka złotych w niemal każdym sklepie plastycznym. Co ciekawe wybór dłutek nie jest zbyt szeroki. Czasem wydaje mi się, że na całym świecie istnieje tylko kilku producentów tego wyjątkowego przyboru. Podglądając czasem zagranicznych twórców (oczywiście tylko wirtualnie) widzę, że posługują się oni dokładnie tymi samymi narzędziami co ja.

Powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w dwa dłuta do linorytu o różnym kształcie i odmiennej szerokości końcówek. Polecam zwłaszcza dłutko o najmniejszym dostępnym rozmiarze w kształcie litery „v” oraz nieco większe o półokrągłym zakończeniu. To pierwsze posłuży nam do wycinania drobnych detali, natomiast za pomocą drugiego szybko pozbędziemy się linoleum z większych płaszczyzn.

Stanowczo odradzam zakup kompletu składającego się z jednego trzonka i kilku wymiennych końcówek. Nasza praca nie będzie przebiegać w sposób płynny, jeśli zmuszeni będziemy do tego, by co kilka chwil wykręcać końcówkę dłutka i instalować nową. Żłobienie wzorów w linoleum nie jest trudne, wymaga jednak zdobycia pewnej wprawy. Na początku pamiętajmy, by skupiać się nie tylko prawidłowym wycięciu wybranych elementów, ale także na kwestiach bezpieczeństwa. Wbrew pozorom o poważne skaleczenie nie jest trudno.

Nanoszenie farby na linoleum

jak zrobić linoryt, farba drukarska

Gdy już się nam uda usunąć wszystkie zbędne fragmenty linoleum, to możemy zabrać się za nakładanie farby na płaszczyznę matrycy. Pamiętajmy, że jedynymi nadającymi się do tego celu produktami będą farby offsetowe, farby wodne do linorytu lub ewentualnie farby olejne. Chociaż moim zdaniem wyłącznie te pierwsze zagwarantować mogą w pełni satysfakcjonujące efekty. Farbę należy dokładnie rozprowadzić na całej powierzchni matrycy. Ważne by stworzyć równomierną i możliwie cienką warstwę. Najlepiej posługiwać się profesjonalnym wałkiem do linorytu, jednak gumowy odpowiednik z marketu budowlanego również sprawdzi się bardzo dobrze.

Jak zrobić linoryt bez użycia prasy graficznej?

Jak się robi linoryt

Gdy już uda się nam rozprowadzić farbę na powierzchni matrycy, to wystarczy tylko przyłożyć do niej papier odcisnąć i gotowe.

Taa… jasne. Zwłaszcza jeśli wpadliśmy na genialny pomysł wykonania linorytu w rozmiarze większym niż największy stół w naszym domu i cały proces musimy przeprowadzać na podłodze. Po tym jak przyłożymy papier do nasmarowanego farbą kawałka linoleum, musimy już tylko (najlepiej kilkukrotnie) bardzo silnie docisnąć papier do matrycy.

jak odbić linoryt w domu

Od razu pozbądźmy się złudzeń, nie wystarczy, że dłonią przejedziemy po płaszczyźnie papieru. Nacisk musi być znacznie bardziej intensywny. Większość osób decyduje się na to, by za pomocą drewnianej łyżki kuchennej i wszystkich swoich sił odbić wzór. Ja wykorzystuję jakikolwiek zaokrąglony przedmiot, zazwyczaj jest to rączka jednego z moich dłutek.

wykonywanie linorytu

Gdy będziemy pewni, że cały wzór został starannie odbity możemy zdjąć papier z matrycy, poczekać aż wyschnie i cieszyć się z tego, że samodzielnie stworzyliśmy linoryt. Jednak pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie odbitki to nie wszystko. Nie wystarczy wiedzieć, jak zrobić linoryt, warto również postarać się o odpowiednie wyeksponowanie stworzonej grafiki. W końcu cała praca nabierze prawdziwego sensu dopiero, gdy zobaczyć ją będą mogły ważne dla nas osoby. Mam nadzieję, że teraz już wiecie, jak zrobić linoryt. Powodzenia! Jeśli jakiś etap pracy wydaje się wam nie do końca zrozumiały, to śmiało możecie zadawać pytania w komentarzach pod tym tekstem. Postaram się pomóc.

Zobacz też krótki film, w którym pokazuję proces powstawania innego wykonanego przeze mnie linorytu:
 

Zachęcam do subskrypcji mojego mini kanału na YouTube. 

Więcej na temat linorytu przeczytasz: TUTAJ

6 myśli do „Jak zrobić linoryt?”

  1. Niestety nie ma jakiegoś specjalnego sposobu, dzięki któremu można łatwiej wykonać nadruk na koszulce. Mogę jedynie doradzić, by w miarę możliwości wybierać grubsze i nieelastyczne tkaniny. Sam materiał można też unieruchomić za pomocą takiego specjalnego bębenka do haftowania (coś jakby okrągła ramka, pomiędzy którą mocuje się materiał i dzięki temu nie może się on kurczyć i przesuwać). Uzyskane efekty mogą zależeć w dużym stopniu również od samego wzoru matrycy. Z pewnością najtrudniej będzie wykonać dużą płaszczyznę jednolicie pokrytą farbą. Mogą pojawiać się plamy zbyt grubo nałożonej farby oraz niedobicia. Znacznie lepiej sprawdzą się wzory złożone z mniejszych elementów: linii, kropek, drobnych punktów. 🙂
   Ale ogólnie nie warto się stresować, odbicie linorytu na materiale (nawet bez prasy) nie jest w cale aż takie trudne. 😉

  1. Tak 🙂 Drukowałam za pomocą farby offsetowej na lnie i na bawełnie. W obu przypadkach farba sprawdziła się bardzo dobrze. W dodatku nawet pranie w pralne w najmniejszym stopniu jej nie zaszkodziło. Trzeba się tylko liczyć z tym, że linoryt na materiale będzie sechł dłużej niż na papierze. Wszystko zależy oczywiście od tego jak grubą warstwę farby nałożymy, ale może minąć nawet tydzień do pełnego wyschnięcia.

   1. Cześć Ewelina, czy taką farbę offsetową można wysuszyć w prasie? Zawsze chciałam spróbować techniki linorytu, a teraz dodatkowo mam prasę i aż kusi by odbijać na bawełnie. Jesteś w stanie coś doradzić?

   2. Wykorzystując taką farbę, można wykorzystać prasę do wykonywania odbitek (prasa drukarska). Podczas suszenia nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń. Wykonane odbitki wyschną już same 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.