jak zrobić linoryt
1 lipca 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 8

Jak zrobić linoryt?

Mam nadzieję, że choć kilku czytelników mojego bloga zdecyduje się na to, by spróbować samodzielnie wykonać linoryt. W końcu ogromną zaletą prezentowanej techniki jest fakt, że linoryty można bez najmniejszych trudności wykonywać również w warunkach domowych. Zachęcam wszystkich fanów twórczych aktywności do tego, by choć raz zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zastanawiacie się, jak zrobić linoryt? Czytajcie dalej:

Film o tym, jak zrobić linoryt

Jeśli chcecie szczegółowo dowiedzieć się, jak zrobić linoryt, to przeczytajcie cały ten wpis. Krok po kroku dowiecie się, jak najłatwiej wykonać linoryt w warunkach domowych. Najpierw jednak zobaczcie nagrany przeze mnie film o linorycie. Jeśli materiał was zainteresuje, to koniecznie ZASUBSKRYBUJCIE mój kanał na YouTube. Dzięki temu nie przegapicie kolejnych filmów o grafice artystycznej:

Linoryt krok po kroku

Wykonywanie linorytu zawsze powinno się rozpoczynać od stworzenia projektu. Nie lekceważmy tego etapu pracy, ponieważ to właśnie dobry plan zagwarantuje, że linoryt prezentować będzie się w sposób satysfakcjonujący. Czasem może się okazać, że stworzenie idealnego projektu zajmie nam wiele godzin. Nie zniechęcajmy się, próbujmy różnych technik i stylów. Wstępny szkic wykonać możemy zarówno w formie tradycyjnego rysunku jaki i za pomocą programu graficznego.

linoryt jak zrobić

Nieco kłopotliwe może się okazać późniejsze przeniesienie projektu na płaszczyznę linoleum. Istnieje kilka sposobów na to, by zrobić to w sposób możliwie dokładny. Jednak moim zdaniem, w momencie tworzenia swych pierwszych linorytów, warto zdecydować się na to, by wybrany wzór zwyczajnie przerysować. Ja zazwyczaj szkic na linoleum wykonuję za pomocą dowolnego długopisu, który dodatkowo utrwalam warstwą lakieru do włosów. Dzięki temu rysunek nie rozmazuje się w trakcie dalszej pracy.

Wycinanie wzoru w matrycy linoleum

wycinanie linorytu

Kolejnym etapem jest rycie (cięcie/dłubanie/żłobienie… nie oszukujmy jest to po prostu rżnięcie) wybranego wzoru. Z łatwością zadanie to wykonamy za pomocą specjalnych dłutek do linorytu. Kupimy je już za kilka złotych w niemal każdym sklepie plastycznym. Co ciekawe wybór dłutek nie jest zbyt szeroki. Czasem wydaje mi się, że na całym świecie istnieje tylko kilku producentów tego wyjątkowego przyboru. Podglądając czasem zagranicznych twórców (oczywiście tylko wirtualnie) widzę, że posługują się oni dokładnie tymi samymi narzędziami co ja.

Powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w dwa dłuta do linorytu o różnym kształcie i odmiennej szerokości końcówek. Polecam zwłaszcza dłutko o najmniejszym dostępnym rozmiarze w kształcie litery „v” oraz nieco większe o półokrągłym zakończeniu. To pierwsze posłuży nam do wycinania drobnych detali, natomiast za pomocą drugiego szybko pozbędziemy się linoleum z większych płaszczyzn.

Stanowczo odradzam zakup kompletu składającego się z jednego trzonka i kilku wymiennych końcówek. Nasza praca nie będzie przebiegać w sposób płynny, jeśli zmuszeni będziemy do tego, by co kilka chwil wykręcać końcówkę dłutka i instalować nową. Żłobienie wzorów w linoleum nie jest trudne, wymaga jednak zdobycia pewnej wprawy. Na początku pamiętajmy, by skupiać się nie tylko prawidłowym wycięciu wybranych elementów, ale także na kwestiach bezpieczeństwa. Wbrew pozorom o poważne skaleczenie nie jest trudno.

Nanoszenie farby na linoleum

jak zrobić linoryt, farba drukarska

Gdy już się nam uda usunąć wszystkie zbędne fragmenty linoleum, to możemy zabrać się za nakładanie farby na płaszczyznę matrycy. Pamiętajmy, że jedynymi nadającymi się do tego celu produktami będą farby offsetowe, farby wodne do linorytu lub ewentualnie farby olejne. Chociaż moim zdaniem wyłącznie te pierwsze zagwarantować mogą w pełni satysfakcjonujące efekty. Farbę należy dokładnie rozprowadzić na całej powierzchni matrycy. Ważne by stworzyć równomierną i możliwie cienką warstwę. Najlepiej posługiwać się profesjonalnym wałkiem do linorytu, jednak gumowy odpowiednik z marketu budowlanego również sprawdzi się bardzo dobrze.

Jak zrobić linoryt bez użycia prasy graficznej?

Jak się robi linoryt

Gdy już uda się nam rozprowadzić farbę na powierzchni matrycy, to wystarczy tylko przyłożyć do niej papier odcisnąć i gotowe.

Taa… jasne. Zwłaszcza jeśli wpadliśmy na genialny pomysł wykonania linorytu w rozmiarze większym niż największy stół w naszym domu i cały proces musimy przeprowadzać na podłodze. Po tym jak przyłożymy papier do nasmarowanego farbą kawałka linoleum, musimy już tylko (najlepiej kilkukrotnie) bardzo silnie docisnąć papier do matrycy.

jak odbić linoryt w domu

Od razu pozbądźmy się złudzeń, nie wystarczy, że dłonią przejedziemy po płaszczyźnie papieru. Nacisk musi być znacznie bardziej intensywny. Większość osób decyduje się na to, by za pomocą drewnianej łyżki kuchennej i wszystkich swoich sił odbić wzór. Ja wykorzystuję jakikolwiek zaokrąglony przedmiot, zazwyczaj jest to rączka jednego z moich dłutek.

wykonywanie linorytu

Gdy będziemy pewni, że cały wzór został starannie odbity możemy zdjąć papier z matrycy, poczekać aż wyschnie i cieszyć się z tego, że samodzielnie stworzyliśmy linoryt. Jednak pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie odbitki to nie wszystko. Nie wystarczy wiedzieć, jak zrobić linoryt, warto również postarać się o odpowiednie wyeksponowanie stworzonej grafiki. W końcu cała praca nabierze prawdziwego sensu dopiero, gdy zobaczyć ją będą mogły ważne dla nas osoby. Mam nadzieję, że teraz już wiecie, jak zrobić linoryt. Powodzenia! Jeśli jakiś etap pracy wydaje się wam nie do końca zrozumiały, to śmiało możecie zadawać pytania w komentarzach pod tym tekstem. Postaram się pomóc.

Tu zobaczyć możecie, jak wykonuję inny, całkiem fajny linoryt:

Więcej na temat linorytu przeczytasz: TUTAJ