jak przechowywać grafiki
12 listopada 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 2

Grafiki – jak je przechowywać?

Grafiki oraz inne prace plastyczne wykonane na podłożu papierowym są niezbyt odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Negatywnie na ich stan może wpłynąć nawet najzwyklejsze powietrze. Czy wiecie jak właściwie przechowywać grafiki?

Światło, woda, kurz i kwas – to szkodzi grafice

Jak przechowywać grafiki:

Promieniowanie słoneczne może sprawić, że kolorystyka danej grafiki ulegnie pogorszeniu. Barwy zaczną blaknąć, a przez to estetyka pracy straci na swej atrakcyjności. W związku z tym, lepiej nie narażać jej na bezpośredni wpływ działania promieni słonecznych. Jeśli akurat nie mamy zamiaru eksponować grafiki, to powinna być ona przechowywana w papierowej teczce lub specjalnym kartonowym pudełku do archiwizacji. Poszczególne prace możemy separować od siebie za pomocą odpowiedniego papieru przekładkowego. Wygląda on prawie tak samo jak zwyczajny papier śniadaniowy, ale jest o wiele fajniejszy.

grafiki jak przechowywać

Również obecność wody może mieć negatywny wpływ na kondycję posiadanych grafik. I wcale nie o to chodzi, by wyciągać je z zalanej podczas powodzi piwnicy. Nawet zwykła para wodna znajdująca się w powietrzu, może uszkodzić papier stanowiący podłoże pracy plastycznej. (Już nawet kiedyś o tym pisałam: https://linorytem.pl/passe-partout/) Zazwyczaj samo powietrze nie będzie szkodliwe. Jeśli jednak papier przez dłuższy czas stykać się będzie z nadmiernie szczelnym materiałem, na którego powierzchni zacznie się skraplać para wodna (np. szkło stanowiące element obramowania), to może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Papier wchłonie wodę, zacznie się odkształcać i marszczyć. W skrajnych przypadkach fragmenty pokryte farbą drukarską będą łuszczyć i odpadać. W związku z tym pamiętajmy, by nigdy nie gromadzić prac plastycznych w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Nieodpowiednio przechowywane prace graficzne będą także narażone na pojawienie się grzybów lub pleśni na ich powierzchni. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, jednak już kilka bądź kilkanaście tygodni przechowywania prac w niewłaściwych warunkach, może spowodować ich znaczące uszkodzenie. Stanowczo powinniśmy zrezygnować z wykorzystywania opakowań z tworzyw sztucznych. Plastikowe teczki i koszulki z pewnością nie będą odpowiednie.

Zwykłe papierowe opakowania też nie będą najlepszym wyborem. W ich składzie może znajdować się bowiem siarczan glinu.

Ten przebrzydły związek chemiczny powoduje, że papier stopniowo żółknie i niszczeje, a po pewnym czasie całkiem się rozpada. To właśnie siarczan glinu w największym stopniu odpowiada za to, że stare książki (stare czyli z dziewiętnastego wieku, a nie z zeszłego roku) rozpadają się niemal na strzępy. Jeśli więc nie chcemy, by wartościowa dla nas praca graficzna również zaczęła stopniowo znikać, to nie narażajmy jej na kontakt z papierowymi opakowaniami, które zawierać mogą wspomniany składnik chemiczny.

Teczki, pudełka do archiwizacji i papier przekładkowy

grafika przechowywanie

Jak przechowywać grafiki w bezpieczny sposób?

Najlepiej jeśli zdecydujemy się wykorzystać teczki, pudełka oraz papier do archiwizacji. Produkty tego rodzaju można kupić w specjalistycznych sklepach dla archiwistów lub konserwatorów sztuki. Coraz częściej są one także dostępne w zwykłych sklepach plastycznych. Poszukując odpowiednich papierowych lub kartonowych opakowań do archiwizacji, warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca w specyfikacji produktu zamieścił informację o jego dostosowaniu do wymagań krajowych oraz europejskich (np. norma ISO 9706). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wykorzystywane przez nas opakowanie stworzone zostało w sposób gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa dla przechowywanych w jego wnętrzu prac graficznych.

Każdą kolejną grafikę odseparujmy od siebie za pomocą bezkwasowego papieru przekładkowego. Pamiętajmy, że nawet jeśli zastosujemy specjalistyczne opakowania do archiwizacji, w których siarczan glinu nie będzie obecny, to może się on znajdować w składzie papieru, którejś z posiadanych grafik. Niestety wciąż bardzo wielu artystów plastyków nie zdaje sobie sprawy, że rodzaj papieru wpływa nie tylko na estetykę pracy, ale także na jej trwałość.

jak przechowywać grafiki, archiwizacja dzieł sztuki,

Pamiętajmy jednak, by nie popadać w przesadę. Nawet jeśli nie wiemy, jak przechowywać grafiki w sposób w pełni profesjonalny, to przecież tak naprawdę nic się nie stanie. Najważniejsze, byśmy już teraz czerpali radość z faktu ich posiadania. Nie martwmy się o to, w jakim stanie znajdować się będą za sto lat. Przyszłe pokolenia zdołają naprodukować sobie wystarczającą ilość kolejnych wspaniałych dzieł… No chyba, że traktujemy kolekcjonowanie sztuki jako formę inwestycji kapitału, wtedy się martwmy.

Zastanawiałeś się nad tym, jaki sens ma prowadzenie bloga o sztuce? Przeczytaj kolejny wpis.