30 czerwca 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 4

Grafika warsztatowa

Nakręciłam wideo o grafice warsztatowej. Zobaczcie, jak powstaje kolejna praca z serii portretów. Liczę na to, że nagranie przybliży wam nieco temat linorytu. Może sami również spróbujecie swoich sił w tej technice graficznej? Zachęcam też do SUBSKRYPCJI mojego kanału YouTube.

Linoryt, który postanowiłam wam dzisiaj zaprezentować, jest typowym przykładem artystycznej odbitki graficznej. Praca nie ma charakteru użytkowego. Wykonana została wyłącznie po to, by za pomocą swej estetyki wywoływać w widzach określone emocje.

Nieskromnie przyznam, że zależy mi na tym, by moje linoryty wzbudzały zainteresowanie nie tylko typowych pasjonatów sztuki. Chciałabym również, aby odbiorcami mojej twórczości stały się także osoby, dla których kultura wizualna nie stanowi na co dzień znaczącej wartości. Chcę ich, że artystyczna grafika warsztatowa wciąż jeszcze może być zwyczajnie fajna.

Grafika warsztatowa czy użytkowa?

grafika warsztatowa

Linoryty z zasady uznawane są za prace typowo artystyczne. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że jeszcze całkiem niedawno grafika warsztatowa nie była tylko sztuką. W czasach, gdy o nowoczesnej poligrafii nikt jeszcze nie słyszał, to właśnie za pomocą warsztatowych metod graficznych wykonywano większość użytkowych druków. Były to chociażby plakaty, ilustracje w książkach, a nawet opakowania różnych produktów.

To o czym napisałam powyżej, powinno uświadomić nam, że chociaż dzisiaj pojęcie grafiki warsztatowej traktowane jest niemal jak przeciwieństwo grafiki użytkowej, to w przeszłości podział tego typu w zasadzie nie funkcjonował. Dopiero współcześnie w czasach, gdy większość druków tworzonych jest przez maszyny, a nie drukarzy (upraszczam, wiem) grafika warsztatowa stała się dziedziną typowo artystyczną.

przykład grafiki warsztatowej

Dlaczego tak się stało? Jest tak, ponieważ aktualnie stare techniki graficzne są z praktycznego punktu widzenia zbędne. Dzisiaj powielanie treści wizualnych za pomocą czasochłonnych i kosztownych metod warsztatowych można uznać za zwyczajnie bezsensowne. W przeszłości bardziej skuteczne techniki druku nie istniały, więc stosowanie grafiki warsztatowej było jak najbardziej ok.

Tradycyjna grafika dzisiaj

grafika linoryt

Wydawać by się mogło, że w takim razie przestarzałe techniki graficzne zostaną całkowicie zapomniane. Na szczęście tak się nie stało. Okazało się, że chociaż grafika warsztatowa współcześnie okazuje się działalnością straszliwie niepraktyczną, to jednak posiada na tyle swoistego uroku i oryginalnego charakteru, że wielu artystów plastyków chętnie wykorzystuje ją w swych twórczych działaniach.

W moim przypadku grafika warsztatowa to niemal wyłącznie linoryt i tworzone za jego pomocą unikatowe odbitki graficzne. Jednak zapewniam was, że tradycyjna twórczość graficzna oferuje znacznie więcej.

Czym konkretnie jest grafika warsztatowa?

Są to wszelkie tradycyjne metody powielania obrazów. Poza linorytem warto wspomnieć chociażby o drzeworycie, litografii i serigrafii. Współcześnie grafika warsztatowa, a właściwie twórcze efekty, które można uzyskać za jej pomocą to po prostu sztuka. – Działalność z pozoru niezbyt praktyczna i mało potrzebna, w rzeczywistości jednak niezwykle ważna. W końcu to właśnie sztuka pokazuje, że jako ludzie oczekujemy od życia czegoś więcej, niż tylko zaspokajania typowych potrzeb fizjologicznych.

grafika warsztatowa, ewelina szostakiewicz

Mam nadzieję, że również dla was grafika warsztatowa okaże się interesująca oraz inspirująca.

Więcej na temat linorytu przeczytacie: TUTAJ