budowlanka, grafika warsztatowa
4 marca 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 3

Grafika warsztatowa a budowlanka

Budowlanka i sztuka to z pozoru bardzo odmienne dziedziny ludzkiej aktywności. Czy jednak mają one ze sobą coś wspólnego? Oczywiście, że tak! Bardzo wiele materiałów typowo budowlanych jest wykorzystywanych w pracowniach artystycznych. Jednym z nich jest linoleum, czyli materiał wykorzystywany do wykonywania moich ulubionych linorytów.

Co warto wiedzieć o linorycie?

Jak powszechnie wiadomo, tworzenie linorytu polega na wycinaniu wybranych wzorów w kawałku linoleum. Stworzona matryca pokrywana jest farbą drukarską i w następnej kolejności odcinaka na papierze lub innym wybranym materiale.

Chociaż większość tradycyjnych technik graficznych jest uznawanych za dosyć niszowe rodzaje twórczości artystycznej, to linoryty można uznać za stosunkowo popularne. Istnieje spora nisza, w której twórcy linorytów doskonale się odnajdują. Często technikę tę wybierają nawet osoby, które zajmują się tworzeniem tzw. sztuki użytkowej. Linorytowe odbitki nie znajdują się więc wyłącznie w galeryjnych i muzealnych salach. Czasem spotkać je można na starannie zaprojektowanych przedmiotach codziennego użytku. Są to chociażby ubrania lub elementy wystroju wnętrz.

Budowlanka i sztuka

Linoleum jest stosunkowo młodym wynalazkiem. Jest to materiał produkowany przy użyciu naturalnych składników takich jak olej i włókna lniane. Powstało w XIX wieku. Oczywiście wymyślono go nie po to, by wielcy artyści mogli w nowatorski sposób urzeczywistniać swe twórcze idee. Stworzony został, jako produkt służący do prac wykończeniowych w budownictwie. Twórcom linoleum pewnie nawet do głowy nie przyszło, że jacyś dziwni ludzie zechcą stosować ich wynalazek w celach artystycznych. Okazało się jednak, że budowlanka i sztuka mogą z powodzeniem korzystać z tego samego materiału.

Współcześnie  nie jest łatwo zetknąć się z prawdziwym linoleum. Ten wartościowy materiał organicznego pochodzenia został prawie całkowicie zastąpiony przez sztuczne wykładziny PCV. Niestety zarówno budowlanka jak i sztuka niepowinny tego faktu uznać za zaletę. Wspomniane tworzywo sztuczne spisuje się dużo gorzej zarówno w roli wykładziny podłogowej, jak też w charakterze matrycy graficznej.

Twórcy linorytów coraz częściej borykają się z kłopotami w zdobyciu odpowiedniego materiału na matrycę. Dzieje się tak, ponieważ maleje zapotrzebowanie na produkcję linoleum dla branży remontowo-budowlanej, a wytwarzanie tego materiału tylko ze względu na działalność artystyczną, okazuje się finansowo nieopłacalne. Być może za niedługo linoleum, a nawet jego sztuczne odpowiedniki, staną się całkowicie niedostępne. Oczywiście chciałabym, aby budowlanka stopniowo znów skierowała swoje zainteresowanie w stronę linoleum. Jednak sądzę, że jest to mało prawdopodobne.

W związku z tym warto się zastanowić:

Czy można tworzyć linoryty bez wykorzystania linoleum (lub pcv)?

Moim zdaniem nie jest to możliwe. Nie uważam jednak, żeby był to istotny problem. Jestem przekonana, że pomysłowi, zdolni artyści zawsze będą w stanie znaleźć odpowiednie środki twórczej ekspresji. Współczesna polska sztuka udowadnia,  że istnieje niezliczona ilość sposobów na to, by w interesujący sposób wykorzystywać swój twórczy potencjał.

Chcesz dowiedzieć się więcej na tema tego, co to jest linoryt? Zajrzyj tu: https://linorytem.pl/co-to-jest-linoryt/