9 grudnia 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Fotoksiążka – robię książkę pełną zdjęć

Tematem dzisiejszego postu będzie fotoksiążka. Postanowiłam, że pokażę wam, jak ja samodzielnie ją wykonuję. Przy okazji postaram się zachęcić was do tego, byście również zdecydowali się na stworzenie oryginalnych książek fotograficznych.

Jak zrobić fotoksiążkę?

Jestem przekonana, że nawet jeśli nie spotkaliście się wcześniej w pojęciem fotoksiążki, to jesteście w stanie w sposób intuicyjny zrozumieć znaczenie tego słowa. W końcu nie trudno się domyślić, że fotoksiążka, jest to po prostu książka ze zdjęciami. Będzie się ona w przeważającej mierze (lub w pełni) składa się ze zdjęć.

jak zrobić fotoksiążkę - okłądka

Co ważne, w przeciwieństwie do klasycznej książki wzbogaconej o ilustracje fotograficzne, zdjęcia w fotoksiążce nie będą stanowić wyłącznie uzupełnienia i dodatku do treści pisanej. Fotografie staną się elementem podstawowym i najważniejszym. Tekst, jeśli w ogóle będzie obecny, ograniczony zostanie do roli pomocniczej.

japońska technika szycia książek

Współcześnie pojęcie fotoksiążki nie jest jednak kojarzone z każdą książką, która zawiera dużą ilość zdjęć. Zazwyczaj określenie to wykorzystywane jest wyłącznie w przypadku pozycji, które powstają na indywidualne zamówienie pojedynczych klientów detalicznych. Nakład tego rodzaju fotoksiążek jest z zasady bardzo niewielki. Często ogranicza się nawet do jednego egzemplarza. Fotoksiążki tworzone przez wyspecjalizowane firmy z branży poligraficzne bywają niemal zawsze drukowane w technologi cyfrowej. Ich oprawa jest klejona lub łączona za pomocą bindowania.

Fotoksiążka a album na zdjęcia

zdjęcia w książce

Obecnie fotoksiążki coraz częściej zastępują klasyczne albumy ze zdjęciami. Po prostu chyba taka zapanowała moda. Jednak jestem przekonana, że w pewnych sytuacjach starannie wykonana fotoksiążka możne okazać się rozwiązaniem znacznie bardziej praktycznym, niż zwykły album na zdjęcia. Jeśli zależy nam na możliwości profesjonalnej i eleganckiej prezentacji posiadanych fotografii, to warto byśmy zdecydowali się na wykorzystywanie fotoksiążek.

własna książka ze zdjęciami

Pamiętajmy jednak, że zdjęć, które umieszczone zostaną w fotoksiążce, nie uda się w przyszłości usunąć. Również uzupełnianie stworzonej książki fotograficznej o kolejne pozycje, nie będzie możliwe. (No, chyba że o kolejne fotoksiążki). W związku z tym, w wielu sytuacjach to właśnie zwykły album na zdjęcia sprawdzi się znacznie lepiej. W końcu to właśnie karty albumu fotograficznego stworzone zostały w taki sposób, by umożliwić nam swobodne wielokrotne wyjmowanie i wkładanie zdjęć.

Jak samodzielnie stworzyć fotoksiążkę?

fotoksiążka

Bardzo fajnym pomysłem jest również samodzielne stworzenie fotoksiążki. Takie rozwiązanie okaże się nieco bardziej czasochłonne niż zamówienie gotowego egzemplarza książki fotograficznej w drukarni. Jenak moim samodzielne wykonanie fotoksiążki może sprawić naprawdę dużo radości i satysfakcji.

Wbrew pozorom wykonanie fotoksiążki nie jest trudną sprawą. Należy jedynie wydrukować wybrane zdjęcia i dociąć je do odpowiadającego nam wymiaru. Następnie należy wykonać okładkę oraz w solidny sposób zszyć lub skleić całość. Moim zdaniem do samodzielnego stworzenia fotoksiążki najbardziej nadawać się będzie japońska technika introligatorska. Jest to na tyle łatwy sposób tworzenia książek, że nawet osoba nieposiadająca manualnych predyspozycji, będzie w stanie stworzyć swoją własną fotoksiążkę.

album na zdjęcia zrób to sam

Jeśli temat was zainteresował i chcecie stworzyć własną fotoksiążkę, to zapraszam do zapoznania się z jednym z moich poprzednich wpisów, w którym krok po kroku pokazuję, jak prawidłowo posługiwać się japońską techniką introligatorską: KLIK