farba olejna do linorytu

Farba olejna do linorytu

W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałam zalety stosowania farby offsetowej do linorytu. Tym razem postanowiłam zaproponować metodę alternatywną. Jest nią wykonywanie odbitek graficznych za pomocą farby olejnej. Jak myślicie, czy farba olejna sprawdzi się w pracy grafika i można ją wykorzystywać do wykonywania linorytów?

Jestem przekonana, że w przypadku tworzenia linorytów, najlepsze efekty pracy gwarantować może zastosowanie typowej farby offsetowej. Zarazem uważam, że nie warto ograniczać się w swej twórczej pracy wyłącznie do sprawdzonych, schematycznych sposobów postępowania oraz typowych materiałów. W związku z tym zajmując się tradycyjną twórczością graficzną, warto od czasu do czasu poeksperymentować z nowymi artykułami plastycznymi.

Farba olejna

farba olejna

Do niedawna nie byłam pewna, czy farba olejna nadaje się do wykonywania linorytów. Jednak pamiętając o tym, że offsetowa farba graficzna jest również rodzajem farby olejnej, mogłam założyć, że obie substancje będą charakteryzować się podobnymi właściwościami. Praktyka potwierdziła moje przypuszczenia. Okazało się, że wykonywanie linorytów za pomocą malarskiej farby olejnej jest nie tylko możliwe, ale nawet bardzo satysfakcjonujące. Należy jedynie nabrać nieco wprawy i można być pewnym, że wykonywane odbitki charakteryzować się będą odpowiednią jakością i w pełni zadowalającą estetyką.

Zalety wykorzystywania farby olejnej

linoryt - farba olejna

Czasem może się nawet okazać, że zastosowanie farby olejnej do linorytu będzie rozwiązaniem lepszym, niż wykorzystywanie profesjonalnych farb graficznych. Przede wszystkim farba olejna jest materiałem powszechnie dostępnym. Bez najmniejszych problemów można ją zakupić w niemal każdym sklepie plastycznym. Często znajduje się również w ofercie marketów i sklepów z artykułami dekoracji wnętrz. W związku z tym nawet jeśli na co dzień odbitki wykonujemy za pomocą offsetowej farby graficznej lub innej ulubionej substancji, to w przypadku nagłych problemów z zaopatrzeniem możemy wykorzystać właśnie farbę olejną.

Farba olejna sprawdzi się również w przypadku, gdy mamy zamiar wykonywać odbitki kolorowe. W takiej sytuacji mogą być nam potrzebne niewielkie ilości farb o różnorodnych barwach. Zakup kilku puszek farby offsetowej może okazać się niezbyt opłacalny. Zanim zdołamy je w pełni wykorzystać, to zwyczajnie się zeschną i stracą swoje właściwości. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie farby olejnej, którą zakupić można nawet w bardzo niewielkich 15 mililitrowych tubkach. Odpowiednio przechowywana może zachować idealny stan przez długi czas. Ja część posiadanych farb olejnych kupiłam jeszcze w liceum (niemal 10 lat temu) i mogę zapewnić , że ich stan wciąż jest idealny.

farba olejna linoryty

Farba olejna do linorytu – dlaczego nie jest idealna

Pomimo tych wszystkich zalet nie uznaję farby olejnej za najlepszy produkt do wykonywania linorytów. Dlaczego? Przede wszystkim wydaje mi się, że wykonywane za jej pomocą odbitki graficzne, nie zawsze będą wystarczająco trwałe. Farba nie jest w stanie w pełni wniknąć w głąb papieru, a jedynie gromadzi się na jego powierzchni. W związku z tym w pewnych sytuacjach (na przykład gdy grafika jest dłuższy czas zwinięta w rulon) farba może zacząć się łuszczyć i kruszyć. Jednak bez obaw, jeśli linoryt będzie odpowiednio przechowywany, to z pewnością przez wiele lat jego stan będzie idealny.

Gdybyśmy jednak zdecydowali się na to, by wykonywać linoryty na powierzchni innej niż papier do grafiki, to najprawdopodobniej zastosowanie farby olejnej zupełnie się nie sprawdzi. Próbowałam niedawno wykonać linoryt na tkaninie bawełnianej za pomocą farby olejnej. Udało mi się uzyskać jedynie bardzo mało wyraźny ślad, który w najmniejszym stopniu nie prezentował się atrakcyjnie.

farba olejna do linorytu

Niewielką wadą farby olejnej okazuje się również jej nieco niższy poziom lepkości. Za jego sprawą proces rozprowadzania farby za pomocą wałka jest nieco bardziej kłopotliwy. Nabierając wprawy można nauczyć się w jaki sposób najbardziej efektywnie wykonywać tę czynność. Jednak uzyskanie bezbłędnej odbitki graficznej może być dosyć trudne. Czasem na powierzchni pracy mogą pojawiać się nieestetyczne smugi lub niedobicia (fragmenty, które z założenia powinny zostać pokryte farbą, jednak na danej odbitce efekt nie został uzyskany).

farba olejna ewelina szostakiewicz

Podsumowując mogę stwierdzić, że farba olejna nadaje się całkiem dobrze do wykonywania linorytów. Ze względu na jej stosunkowo niski koszt i łatwą dostępność, może być z powodzeniem wykorzystywana do odbitek mniejszej wartości oraz do tzw. prac próbnych. Jeśli jednak mamy zamiar tworzyć w pełni profesjonalne grafiki, które charakteryzować powinny się najwyższym poziomem trwałości, to raczej wybierzmy inny rodzaj farby do linorytu.

Przeczytaj również na temat farby offsetowej: https://linorytem.pl/farba-offsetowa/ 

Na zdjęciach widać wykonywany przeze mnie linoryt, który odbiłam za pomocą malarskiej farby olejnej.

EDIT: Niestety przekonałam się, że wykonywanie linorytów za pomocą farby olejnej może czasem nie być najlepszym rozwiązaniem. Przeczytacie o tym tu: Żółknięcie farby olejnej

Jedna myśl w temacie “Farba olejna do linorytu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.