Farby olejne plamy
26 lutego 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 2

Farba olejna żółknie

Co najmniej kilka razy wspominałam o tym, że malarska farba olejna całkiem dobrze sprawdza się podczas wykonywania linorytów. Jednak ostatnio przekonałam się, że jej wykorzystywanie może okazać się nie w pełni satysfakcjonujące. Czytajcie dalej, jeśli chcecie wiedzieć, co konkretnie mam na myśli.

Farba olejna żółknie

Już dawno dowiedziałam się, że farby olejne mogą odznaczać się tendencją do żółknięcia. Sądziłam jednak, że dotyczyć to będzie co najwyżej jasnych kolorów, zwłaszcza klasycznej bieli. Nie przyszło mi nawet do głowy, że z problemem żółknącej farby spotkam się również w momencie wykorzystywania barwy czarnej.

farba olejna żółknięcie

Moje ostatnie doświadczenia, związane z wykonywaniem odbitek graficznych, przekonały mnie jednak, że problem żółknięcia dotykać może również farb olejnych o ciemnym zabarwieniu. W przeciągu ostatniego roku wykonałam co najmniej kilka linorytów za pomocą malarskiej farby olejnej. Początkowo efekt pracy wydawał się całkiem zadowalający. Farba odbiła się w estetyczny sposób i również po wyschnięciu prezentowała się właściwie. Co prawda nie była w stanie wniknąć w strukturę papieru tak głęboko jak profesjonalna farba offsetowa, jednak i tak stworzone grafiki sprawiały atrakcyjnie wrażenie.

Tłuste plamy

żółta farba

Niestety po pewnym czasie (co najmniej kilka tygodni) na powierzchni papieru, w pobliżu miejsc pokrytych malarską farbą olejną, zaczęły pojawiać się tłuste plamy, które w dodatku coraz bardziej żółkły. Na zdjęciach dołączonych do wpisu widać je niezbyt wyraźnie. W rzeczywistości da się je jednak spostrzec bez nadmiernego wysiłku. Na ostatniej ilustracji zaprezentowałam natomiast odwrotną stronę grafiki, na której również widoczne są żółknące plamy.

Tłuste i bardzo nieestetyczne skazy były najbardziej wyraźnie w miejscach, w których nałożyłam stosunkowo grubą warstwę farby. Żółte plamy zaschniętego tłuszczu sprawiły, że stworzone grafiki zupełnie straciły swoją wizualną atrakcyjność. Zmuszona byłam je wyrzucić. Całe szczęście, że już od samego początku wykorzystywałam malarską farbę olejną wyłącznie do wykonywania tzw. odbitek próbnych. Ich strata nie była więc dla mnie jakąś straszną tragedią.

żółknięcie farby

Jak dotąd miałam okazję wykorzystywać wyłącznie farby olejne dwóch producentów. Nie jestem wiec w stanie stwierdzić, czy problem pojawiających się nieestetycznych plam należy uznać za wadę konkretnych marek lub też jest to cecha typowa dla wszystkich malarskich farb olejnych. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że również uznawana za najbardziej odpowiednią do druku linorytów farba offsetowa, należy także do grupy farb olejnych. Mimo to w jej przypadku problem żółknięcia nie występuje. Swoje pierwsze linoryty wykonywałam za jej pomocą już niemal dziesięć lat temu. Mogę zapewnić, że wciąż na ich powierzchni nie pojawiły się żadne żółknące plamy lub też jakiekolwiek inne nieestetyczne niespodzianki.

Czy w takim razie powinno się zrezygnować ze stosowanie malarskich farb olejnych podczas wykonywania linorytów? Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Być może farby olejne najwyższej jakości nie wywołują żółknięcia papieru. Ponoć efekt taki można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich olejów. Czy rzeczywiście tak jest? Nie wiem. Ja jednak postanowiłam więcej nie ryzykować i w trakcie odbijanie linorytów już raczej po malarskie farby olejne sięgać nie będę. Znacznie bardziej wolę niezawodne farby offsetowe, które i wam polecam.

Tu możecie przeczytać więcej na ich temat: Farba offsetowa do linorytu