Drzeworyt i Drzeworytnik

Od czasu do czasu spoglądam z zachwytem (do zazdrości przecież się nie przyznam) na prace innych twórców. Zwłaszcza takich, którzy posługują się technikami innymi niż mój wysłużony linoryt. Ogromną sympatią darzę na przykład drzeworyt.

Jest to pierwsza, oprócz kamieniorytu, wykorzystywana przez człowieka, technika graficzna. Stanowi więc niejako protoplastę wszystkich graficznych poczynań. Linorytowa odbitka w dużym stopniu przypomina dzieła tworzone przy użyciu drewnianej matrycy. Można więc śmiało mówić o pewnego rodzaju związku między tymi dwiema twórczymi dziedzinami.

Drzeworyt i linoryt – podobieństwa

Efekty pracy linorytnika i drzeworytnika są pod niektórymi względami bardzo podobne. Stanowiące matryce materiały sprawiają, że odbite wzory posiadają pewien rodzaj surowości. Zazwyczaj cecha ta jest znacznie bardziej zauważalna w przypadku drzeworytu, ponieważ właściwości materiału, stosowanego w roli matrycy, sprawiają, że wykonywane odbitki posiadają wyjątkowo silny charakter.

Moje doświadczenia z pracą w drewnie

Chociaż drzeworyt jako graficzną technikę bardzo cenię, to chyba nigdy nie zdecyduję się na to, by własnoręcznie go wykonać. Dlaczego? Tworzenie drzeworytów to jest po prostu bardzo ciężka, fizyczna praca. Wiem o tym doskonale, chociaż sama nigdy własnego drzeworytu nie miałam okazji stworzyć. Natomiast brałam kiedyś udział w warsztatach ciesielskich. Moim zadaniem było własnoręczne wykonanie drewnianej miski. Do dyspozycji miałam ogromne dłuta i chyba też jakąś siekierę. Pracowałam kilka dobrych godzin, niemal do utraty sił. Warsztaty skończyłam z połową miski, wielkim bąblem na dłoni i przekonaniem, że wszelkie prace w drewnie przekraczają fizyczne możliwości przeciętnie rozwiniętego człowieka.

A przecież drzeworytnictwo to znacznie więcej niż tylko fizyczna praca. W trakcie męczących czynności trzeba jeszcze wykazać się twórczą pomysłowością, sprawić, żeby wykonywana matryca posiadała wysokie walory estetyczne i może nawet wartościową treść. Śmiało więc mogę zapewnić wszystkich drzeworytników, że nigdy nie stanę się dla nich konkurencją. Moje zainteresowanie drzeworytem pozostanie jedynie czysto teoretyczne.

Drzeworytnik – Sebastian Skowroński

Publikując tekst na temat drzeworytu muszę koniecznie wspomnieć o Sebastianie Skowrońskim. Ten łódzki grafik zainteresował mnie nie tylko za sprawą tworzonych przez siebie prac plastycznych. Zaimponowało mi również jego zaangażowanie w rozwój współczesnego środowiska artystycznego. Poprzez swoją wirtualną działalność umożliwia ludziom nie związanym z działalnością plastyczną, zapoznać się z interesującymi przykładami współczesnych drzeworytów i linorytów.

druk wypukły, drzeworyt

Sebastian Skowroński pokazuje, że tradycyjne techniki graficzne mogą doskonale funkcjonować we współczesnej kulturze. Prezentując liczne, niezwykle różnorodne prace graficzne na stronach swoich blogów, udowadnia, że miejscem właściwym dla artystycznej twórczości wcale nie są jakieś zapomniane zakątki muzealnego archiwum. Mogą one bowiem idealnie uzupełniać wszechobecną kulturę masową.

sebastian skowroński, drzeworyt

Prace przedstawiane przez Skowrońskiego, wzbogacone są o szczegółowe, wartościowe analizy. Dzięki temu odbiorca może bardziej świadomie zapoznać się z prezentowanymi grafikami.

drzeworyt

Na sam koniec muszę jeszcze koniecznie podkreślić, że Skowroński nie powinien być uważany wyłącznie za blogera. Jest to przede wszystkim profesjonalny, doświadczony artysta. Tworzy ciekawe linoryty i wprost genialne drzeworyty. Jeśli więc chcecie poznać przykłady naprawdę dobrych prac graficznych, to odwiedźcie blog drzeworytnika: www.drzeworytnik.pl

 

Uwaga: wpis zawiera zdjęcia drzeworytów, które stworzone zostały przez Sebastiana Skowrońskiego

Przeczytaj także o tym, co to jest linoryt.

Edit (po prawie roku): A jednak zdecydowałam się na to, by samodzielnie zrobić drzeworyt. Tu możecie zobaczyć, co z tego wyszło – Klik.