linoryt, grafika warsztatowa
17 lutego 2017 Autor Ewelina Szostakiewicz 0

Dlaczego wybrałam linoryt?

Chociaż w swej twórczości artystycznej nie skupiam się wyłącznie na jednej dyscyplinie, to przyznać muszę, że to właśnie wykonywanie linorytów jest dla mnie najistotniejszym i najbardziej satysfakcjonującym środkiem wyrazu. Dlaczego wybrałam linoryt? Był to przypadek, a w pewnym sensie także konieczność. 

Linoryt jest obecnie (obok sitodruku) najbardziej popularną techniką graficzną. Większość osób decyduje się na wykonywanie swych prac w tej właśnie technice, ponieważ nie wymaga ona korzystania z profesjonalnie wyposażonej pracowni grafiki warsztatowej. Nie ma się co oszukiwać, wyposażenie pracowni w sprzęty niezbędne do tworzenia prac graficznych jest dosyć drogie i przekracza możliwości finansowe większości z nas.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że nawet osoby uznawane za profesjonalnych i cenionych artystów grafików w wielu przypadkach nie posiadają własnych warsztatów (np. litograficznych). Co więcej, nawet posiadanie pojedynczych wielkoformatowych pras drukarskich to rzadkość.

Gdzie swoje grafiki tworzą profesjonalni i cenieni artyści?

Okazuje się, że wiele osób związanych z grafiką warsztatową, korzysta z pracowni dostępnych na licznych w naszym kraju uczelniach artystycznych i w liceach plastycznych… Nie, nie, to wcale nie oznacza, że nasze krajowe szkolne instytucje tak bardzo dbają o rozwój sztuki, że pozwalają zainteresowanym osobom dowolnie korzystać z posiadanych przestrzeni i specjalistycznych urządzeń. Jeśli chcemy mieć dostęp do tych wszystkich dobrodziejstw, a akurat nie jesteśmy już uczniami żadnej artystycznej placówki, to musimy postarać się o zdobycie (nie pytajcie mnie jak, sama nie mam pojęcia) właściwej, a w zasadzie jakiejkolwiek posadki w wybranej instytucji.

Dlaczego wybrałam linoryt?

Ten przydługi wstęp stworzyłam tylko po to, by móc wyjaśnić, dlaczego wybrałam linoryt. Zdecydowałam się na tworzenie swych prac w technice linorytu, ponieważ żadna inna graficzna dyscyplina nie była dla mnie dostępna. Choćbym nawet bardzo chciała, to w momencie ukończenia studiów moje możliwości wykonywania sitodruków, akwafort lub litografii, całkowicie przestały istnieć. Dlaczego wybrałam linoryt? ponieważ niczego innego wybrać nie mogłam.

Dlaczego wybrałam linoryt? Ponieważ była to dla mnie jedyna możliwość, by całkowicie nie rezygnować z tradycyjnej grafiki warsztatowej.

Na szczęście to przysłowiowe małżeństwo z rozsądku przerodziło się w prawdziwą miłość. Teraz choćbym nawet miała dostęp do najwspanialszych pracowni i sprzętów graficznych, to wciąż zainteresowana była bym tylko linorytem. Jest tak, ponieważ zrozumiałam, że to właśnie linoryt stanowi moją największą artystyczną pasję. Mam nadzieję, że prowadząc ten blog, uda mi się chociaż kilku osobom przekazać moją linorytniczą pasję.

Więcej na temat linorytu: https://linorytem.pl/co-to-jest-linoryt/