alibizm, alibista
12 lutego 2018 Autor Ewelina Szostakiewicz 5

Alibizm i foliowe torebki

Czy wiedzieliście, że w języku polskim występują słowa alibizm oraz alibista? Ja do niedawna zupełnie nie zdawałam sobie z tego sprawy. Teraz jednak odkryłam istnienie tych przesympatycznych wyrazów i nawet już wiem, kiedy można by je z powodzeniem zastosować.

Co to jest alibizm? Kim jest alibista?

Słowo alibizm nie przez przypadek zawiera w sobie człon alibi. W najprostszy sposób można wytłumaczyć, że alibizm jest postawą życiową, w której właściwe dla danej sytuacji postępowanie zastępowane jest poprzez wyszukiwanie kolejnych usprawiedliwień. Jest to działanie, które ma jedynie sprawiać wrażenie odpowiedniego, natomiast realne efekty nie mają znaczenia.

Alibista to natomiast człowiek, który w swym życiu postępuje zgodnie z wymienionymi przed chwilą zasadami alibizmu. Zamiast robić coś porządnie, wmawia sam sobie i wszystkim na około, że jego nie do końca odpowiednie zachowanie jest ok. Stosuje wyłącznie półśrodki, które nie są w stanie rozwiązać realnego problemu. Mogą one jedynie pozornie usprawiedliwić alibistę i stać się jego alibi.

Jakieś siedem lat temu, gdy zaczynałam się uczyć języka słowackiego, poznałam wyraz alibizmus. Słowo wydało mi się zabawne i w pewien sposób urocze. Potem jeszcze przez wiele lat sądziłam, że w naszym języku nie istnieje żaden jego odpowiednik. Dopiero niedawno odkryłam, że w języku polskim występuje słowo alibizm. Niestety zetknąć się z nim można nie tylko w słowniku, ale również w realnym życiu:

Społeczeństwo ekologicznych alibistów

Pewnie można wymienić tysiąc przykładów naszego alibistycznego postępowania, jednak mnie najbardziej rażą te związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego. Niszczenie przyrody jest złe, ale tworzenie pozorów proekologicznego postępowania w przypadku, gdy w rzeczywistości o środowisko się nie dba, jest jeszcze gorsze. Ekologiczny alibizm uznaję za zwyczajnie obrzydliwy.

Jeśli chodzi o kwestie związane z ochroną środowiska, to w ostatnim czasie największe zainteresowanie wzbudziło wprowadzenie prawa zakazującego sklepom wydawania darmowych torebek foliowych. Niby fajnie, modnie i eko, ale moim zdaniem jest to typowy alibizm, a nie żadna troska o przyrodę. Tworząc takie prawo możemy sobie wmawiać, że jesteśmy w porządku, bo niby w mniejszym stopniu przyczyniamy się do dewastacji środowiska naturalnego. Czy rzeczywiście tak jest? Wątpię. Myślę, że jest to działanie tak nikłe, że aż żadne. Zwyczajny alibizm.

Winne wyłącznie foliowe reklamówki

Kupiłam ostatnio krem do twarzy. Trzydziestka tuż-tuż, trzeba się konserwować. Jak wyglądało opakowanie? Folia, kartonik, woreczek, taśma i jeszcze plastikowe pudełko. Nic nie szkodzi. Problemem staje się dopiero foliowa torebka, do której w sklepie zapakowano mi mój krem. W końcu tylko ona niszczy środowisko. Pozostałe elementy opakowania są ok. Jasna sprawa.

Nie wiem jak wy, ale ja wykorzystywałam sklepowe torebki foliowe powtórnie. Głównie lądował w nich zużyty piasek z kuwety mojej kotki, czasem śmieci, oblepione farbą olejną przybory plastyczne, a gdy byłam w podróży to do foliówek wpakowywałam nawet moje własne brudne majty. Praktycznie nie zdarzało się, bym wyrzucała do śmieci foliowe torebki bezpośrednio po zrobionych zakupach. Zazwyczaj okazywały się one przydatne. I nawet jeśli sklepy całkowicie przestaną je oferować, to ja i tak będę w tych wszystkich wymienionych przed chwilą sytuacjach, wykorzystywać foliowe wory. Przyroda nic na wprowadzonych zakazach nie zyska. Gdzie logika? Nie wiem. Dostrzegam tylko alibizm.

A jakie jest wasz stosunek do kwestii ochrony środowiska?

Przeczytajcie też o tym, czy sztuka jest wegańska.